F1: Türkiye’nin takvime girebilmesi için bir ülkenin çıkması gerekiyor

Intercity İstanbul Park Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, Formula 1’e giriş projesinin Cumhurbaşkanlığı tarafından desteklendiğini ve 2019 takviminde yer alabilmek için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde İstanbl Başakşehir Futbol Kulübü ile Intercity arasında ortaklık anlaşması imzalanırken, Vural Ak basın toplantısında Formula 1’in Türkiye’deki geleceği hakkında da açıklamalarda bulundu.

Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak’ın ev sahipliğindeki törene İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, Teknik Direktör Abdullah Avcı ile birlikte takım kaptanı Emre Belözoğlu, Arda Turan, Emmanuel Adebayor, Volkan Babacan ve Edin Visca olmak üzere tüm futbolcular katıldı.

Törende bir konuşma yapan Vural Ak, “Intercity ailesi olarak spora ve sporcuya büyük önem veriyoruz. Elbette ilgi alanımız ve ticari faaliyetlerimiz nedeniyle sporda motorsporları öne çıkıyor. 2013 yılında İstanbul Park Pisti’nin işletmesini devraldığımızda ilk işlerimizden biri, kendi spor kulübümüzü kurmak oldu. Yıl içerisinde farklı motorsporları kategorilerinde birçok yarış düzenliyoruz. Bunlara, yine kendi çabalarımızla başlattığımız ve her geçen gün kapsamını büyüttüğümüz ‘tek marka kupaları’nı da ekleyebiliriz” dedi.

Ak, Intercity Istanbul Park’ın işletmesini devraldıktan sonra pistin yılın 300 günü ulusal ve uluslararası etkinliklerle aktif kullanılır hale getirdiklerini de kaydederek “İstanbul Park’ı aldıktan sonra motor sporlarına ağırlık verdik. Yılda ortalama 80 yeni pilot yetiştiriyoruz. Burada yılın neredeyse 300 günü bir aktivite var.”

“Formula 1, otomobil sporlarının zirvesi. Geçen sene yeni dönem için Formula 1’i burada yapmak için talebimizi ilettik. Cumhurbaşkanımız bizi destekledi. Şimdi F1 takviminden bir ülkenin çıkması lazım ki onun yerine girelim, onu bekliyoruz. İnşallah seneye takvim açıklandığında orada olacağız.” dedi.

Göksel Gümüşdağ ise şöyle konuştu: “İnşallah bu sene başarımızı daha da taçlandıracağız. Formula 1’in yeniden İstanbul’da olmak çok güzel olur. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın da oluruyla, Formula 1 yeniden İstanbul’a gelir.”.

Sözcü