Close

Spotify tarafından bu yılın ikinci çeyreğine dair finansal rakamlar resmen açıklanmış durumda. Analistlerin beklentilerinin üzerinde bir performans sergileyen şirket, kullanıcı sayısını artırırken Apple Music servisinin makası kapamasına yine izin vermedi. İşte, Spotify ücretli abone sayısı ve elde edilen gelir.

Yapılan açıklamada, Spotify abone sayısının yani para ödeyen Premium kullanıcıların yüzde 10 artış ile 83 milyon rakamına ulaştığı paylaşıldı. Bu yılın başındaki 75 milyon abone sayısının 8 milyon artmış olması da dikkat çekiyor. Analistlerin beklentisi ise abone sayısının 82 milyon olacağı yönündeydi. Servisi reklam dinlemeyi kabul ederek ücretsiz kullananlar ile birlikte Spotify toplam kullanıcı tabanı ise 180 milyon sayısına ulaştı.

Müzik servisinin kullanıcıları ücretli abone olmaya ikna etmek için çeşitli promosyonlar yapmasının abone sayısına önemli etki yaptığı belirtiliyor. Özellikle de aile ve öğrenci teklifleri bu başarıda etkili olmuş durumda. Kullanıcı başına ortalama gelir ise yüzde 12 düşüş ile 5.72 Dolar seviyesine inmiş. Şirket bunun beklenmedik bir değişiklik olmadığını vurguluyor.

Öte yandan, çevrimiçi müzik servisleri müzik şirketlerine ve hak sahiplerine yüksek ücretler ödemek zorunda. Bu da gelirler anlamında sorun oluşturuyor. Şirketin 460 milyon dolar kayıpta olduğu ve bunun geçtiğimiz yıla göre 220 milyon dolar fazla olduğu belirtiliyor. Spotify, ücretli abone sayısını artırmayı kar oranına tercih ettiklerini ve bu stratejinin sektörün değerini artıracağının altını çiziyor.

Apple Music ücretli abone sayısının ise 40 milyon olduğunu not olarak düşelim. Yani bu alanda Spotify rakibini ikiye katlıyor. Yalnız Spotify için tehlike, Apple Music platformunun ABD piyasasında öne geçmesi. Bakalım çevrimiçi müzik servisi piyasasında önümüzdeki dönemde neler yaşanacak?

Shiftdelete

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Emre Kalkan

Serinletici İdari İşler Asistanı Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.