Apple Watch satışları düşüşte

Yeni bir araştırma, Apple Watch satışları hakkında şirketin alarma geçmesini sağlayacak sonuçlar ortaya koymuş durumda. İşte, Apple akıllı saat satışlarının 2018 ikinci çeyrek karnesi.

Apple Watch satışları düşmeye başladı

Araştırma şirketi Canalys, bu yılın ikinci çeyreğinde 3.5 milyon adet Apple Watch satıldığını paylaşıyor. Şirket ilk ve ikinci çeyrek toplamında ise toplamda 10 milyon adetlik satış yapıldığını tahmin ediyor.

Apple Watch Series 3 LTE versiyonun özellikle Asya pazarında önemli bir başarı elde ettiği paylaşılırken, şirketin ikinci çeyrekte en çok satış gerçekleştirdiği pazar da burası. Araştırmaya göre, Çin hariç şirket burada 250 bin adetlik satış gerçekleştirdi. Bu satışların yüzde 60’lık kısmının ise LTE model olduğu vurgulanıyor.

Durum iyi gibi gözükse de genel anlamda şirketin bir önceki çeyrek ile kıyaslandığında pazar payının önemli bir kısmını kaybettiğinin altı çiziliyor. Yüzde 43 olan pay, bu çeyrekte yüzde 34’lere gerilemiş durumda. Yani neredeyse yüzde 10 oranına yaklaşan bir kayıp söz konusu. Akıllı saat sevkiyatlarının Garmin ve Fitbit gibi markaların güçlü performansı ile yükseliş gösterdiği de ayrıca belirtiliyor.

Apple Watch satışları

Fitbit tarafından Versa ve Ace olmak üzere iki farklı model sunulmuş olduğunu hatırlatalım. Özellikle Ace modeli daha uygun fiyat etiketi ve çocuk odaklı olmasıyla dikkat çekmişti. Akıllı saat üreticilerinin ürünleri çeşitlendirmesinin şirketlerin daha geniş hedef kitlelere ulaşılmasını sağladığı, bunun da Apple pazar payına etki ettiği öne sürülüyor. Gelecek ay Samsung tarafından da yeni bir akıllı saat piyasaya sürülmesi beklenirken, Google da kendi Pixel akıllı saati için kolları sıvadı. Tabii ki bunlar da Apple için yine tehdit oluşturuyor.

Tüm bu gelişmeler ışığında Apple’ın akıllı saatinde bu yıl gerçekten önemli değişiklikler ve özellikler sunmadığı takdirde daha da fazla kayıp vereceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Shiftdelete

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

İlgili Yazılar: