Acı hikayelerle bezeli bir ‘acil durum kiti’

Onur ayı dünya çapında renkli kutlamalar ve yürüyüşlerle geçti. Ancak, LGBT+ topluluğunun karşılaştıkları sorunlar, maruz kaldıkları ayrımcılık ve yaşadıkları zorluklar öyle kolay kolay geçip gidecek meseleler değil. Eşcinsel evlilikler, homofobi, transfobi gibi konularda pek çok farkındalık çalışması gördük. Konuya çeşitli yönlerden eğilen işler daha uzunca bir süre de gündemimizde kalacağa benziyor. Bugünkü haberimizin konusu ise LGBT+ konusu ekseninde üzerinde çok da konuşulmayan bir konu: Evsizlik.

İngiltere’de evsizlerin 4’te 1’ini LGBT+ bireylerin oluşturduğu istatistiğinden yola çıkan The Outside Project, reklam ajansı AMV BBDO ile birlikte buna dikkat çekecek çarpıcı bir proje hazırlamış. The Coming Out Kit adını taşıyan proje, cinsel yönelimleri hakkında açılan birinin ihtiyaç duyacağı bir kiti esas alıyor.

Proje için hazırlanan videoda, insanlara bu kitte neler olabileceği soruluyor. Onur yürüyüşü esnasında yapılan röportajlarda cevaplar benzer: Yaldız, çokça yaldız! verilen bu esprili cevaplardan sonra kit insanlara uzatılıyor. İçinden çıkanlarsa geyiğin çok ötesinde acı bir tabloya işaret ediyor.

Kit; bir evsizlik kiti. İçerisinde çorap, bere, uyku tulumu gibi sokakta kalma durumunda yardımcı olacak eşyalar var. Hepsinin üzerinde de insanların yaşadıkları gerçekleri yansıtan cümleler yazıyor. Bu sözler genç insanların cinsel kimlikleri nedeniyle yaşadıkları trajediyi ortaya koyuyor.

Ailenin reddi nedeniyle evsiz kalanlar, yatacak bir yer bulabilmek amacıyla cinsel ilişkiye girenler, trans olduğu için kadın-erkek pek çok kişinin saldırısına uğrayanlar, trans kimlikleri yüzünden zorbalık gören ve işlerinden ayrılmak zorunda kalanlar, ev tutacakları zaman ayrımcılığa maruz kalanlar. Kit; böyle pek çok hikayeyi, pek çok acıyı gözler önüne seriyor.

Proje; kimsenin bu kitlere ihtiyaç duymaması için LGBT+ odaklı sığınma evleri ve barınaklar kurulmasını amaçlıyor. The Outside Project bu kapsamda İngiltere’nin ilk LGBT+ bireylere yönelik kriz merkezini açıyor. Projeye bağış yaparak veya gönüllü olarak, hatta kendi evinden bir odayı açarak destek vermek mümkün.

bigumigu.com, görsel: www.thedrum.com

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.