F1: Force India, Stroll desteğiyle kurtuldu!

Force India, sürekli artan borçların bir türlü ödenememesi nedeniyle Macaristan GP öncesinde yasal işlemle karşı karşıya kaldı. Macaristan GP hafta sonunda cuma günü takım, kayyumun kontrolüne geçti.

Bugün yapılan açıklamada Williams pilotu Lance Stroll’ün babası Lawrence’ın başını çektiği, takım içerisinden Otmar Szafnauer ve üst düzey yönetimin de yer aldığı konsorsiyum ile anlaşmaya varıldı.

Konsorsiyumun içerisinde Kanadalı girişimci Andre Desmarais, Monaco Sports’tan Jonathan Dudman, moda sektörü lideri John Idol, telekomünikasyon yatırımcısı John McCaw Jr, finans uzmanı Michael de Picciotto ve Stroll’ün iş ortağı Silas Chou yer alıyorlar.

Bu konsorsiyum, Force India’nın borçlu olduğu tüm taraflara ve takım bünyesinde yer alan 405 kişiye tüm borçları ödeyecek ve sonrasında da ödeme devam edecek.

Bugün imzalanan bu anlaşma kapsamında takımın yönetimi Vijay Mallya ve Orange India Holding’den Stroll’ün başını çektiği konsorsiyuma geçecek.

Szafnauer “Bu sonuç, Force India takımının Formula 1’deki geleceğini kurtardı. Böylece yarış takımımız tam potansiyeli ile mücadele edebilecek.”

“Takım olarak bize inanan ve Force India’yı F1’de ciddi bir iş potansiyeli olarak gören yatırımcı konsorsiyumun olmasından dolayı mutluyum.”

“Force India olarak uzmanlığımız ve adanmışlığımız sayesinde kendi boyumuzu her zaman aşmayı başardık. Bu yeni yatırım ile parlak bir gelecek bizi bekliyor.”

“Aynı zamanda Vijay’a, Sahara Grubu’na ve Mol ailesine, koşulları izin verdiği ölçüde bize verdikleri destekten ve getirdikleri noktadan dolayı teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Stroll ailesinin adı bir süredir Force India ile anılıyordu. Takımın borçları nedeniyle düşmüş olduğu durum, ailenin takıma dahil olması açısından tam zamanında geldi.

Force India, Stroll desteğiyle kurtuldu!

Lawrence Stroll, oldukça uzun süredir Williams takımını destekliyordu. Test döneminin ardından Lance, Williams’ta yarışmaya başladı ve 1.5 seneyi geride bıraktı.

Stroll ailesi dışında ikisi Amerika, birisi İngiltere merkezli farklı gruplar da Force India ile ilgilendiler.

Kayyum şirketinden Geoff Rowley, “Bir şirketin kurtularak borçlarını ödeme durumuna dönmesi çok nadir olur.”

“Bu şirket ile ilgilenen şirketlerin kalitesi etkileyiciydi. Bu süreçte çok dikkatli inceleme yapmak zorunda kaldık.”

“Bu sağlam sürecin ardından, şirketin kurtulması ve borçların ödenebilmesi için üst düzey bir teklif aldık.”

“Takıma finansman bugünden itibaren sağlanacak ve şirket 2-3 hafta içerisinde kayyumdan çıktıktan sonra çok daha fazlası verilecek.” dedi.

Teklifin kabul edilmesinin ardından artık takımın tam olarak satın alınması ve Mercedes motoru kullanma gibi anlaşmaların yeni şirkete devri gibi konularda ince detaylar üzerinde çalışmaya başlayacak.

Takımın Mercedes ve pilotu Sergio Perez başta olmak üzere birçok alacaklıya borcu bulunuyor. Takımın kayyum kontrolüne geçmesinde Perez’in girişimi etkili olmuştu.

Takımın ihtiyacı olduğu parçaları almaya devam edebilmesi için, yönetiminde değişiklik olması zorunluluk haline gelmişti.

Takım şu anda takımlar şampiyonasında 6. sırada bulunuyor. Haas 7, Renault 23 puan önünde yer alıyor.

Motorsport

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.