F1: Fernando Alonso 2018 sonunda emekli oluyor

Fernando Alonso, 2018 sezonunun ardından Formula 1’den emekli olacağını açıkladı.

Fernando Alonso, beklendiği üzere 2018 kararını bugün itibariyle verdi ve sezon sonunda Formula 1’de yer almayacağını duyurdu.

2015’te McLaren’a geçmesinin ardından podyum ve galibiyet savaşından uzakta kalan Alonso, geride kalan 3.5 yılda istediği sonuçları bir türlü alamadı.

Honda motoruyla yaşanan sorunlar ve bu yıl Renault motoruna geçilmesine rağmen aracın yeterli hızda olmaması Alonso’nun sabrını taşırdı ve İspanyol sürücü hem takımdan ayrıldı hem de Formula 1’den emekli oldu.

Şartlar Alonso’nun yeniden F1’de şampiyonluk için yarışmasına izin vermezken, İspanyol sürücü Triple Crown’a yani “Indy 500, Monaco GP ve Le Mans 24 Saat” zaferlerine odaklandı.

Monaco’yu zaten kazanmıştı ve geçen yıl Indianapolis 500’de yarışmak için Monaco GP’ye katılmadı.

Bu yıl Toyota ile tam sezonluk WEC anlaşması imzalayan Alonso, hem F1’de hem de WEC’te mücadele ediyordu.

Geçtiğimiz aylarda ilk kez mücadele ettiği Le Mans 24 Saat’i kazandı ve Triple Crown’a bir adım daha yaklaştı.

Alonso şöyle konuştu: “Bu harika sporda 17 harika yıl geçirdim ve artık bir değişiklik yapma vaktim geldi. İnanılmaz sezonların her birinden zevk aldım.”

“Bu sezon katılacağım birkaç F1 yarışı daha var ve bunlara her zamankinden daha büyük bir adanmışlık ve tutkuyla katılacağım. Geleceğin neler getireceğini göreceğiz.”

“Hayatımın en mutlu zamanlarından birisini yaşıyorum, artık yeni maceralar için yola çıkma vakti.” dedi.

2005 ve 2006 yıllarında Renault ile dünya şampiyonu olmayı başaran Alonso, o dönem tüm dünyada ses getirdi çünkü Michael Schumacher’e karşı şampiyonluk sevinci yaşamıştı.

Alonso 2007’de McLaren’e geçti ancak Lewis Hamilton ile savaşı Raikkonen’in şampiyonluğu almasına sebep oldu, Alonso sene sonunda rekabetçi olmayan Renault’ya geri döndü.

2010’da Ferrari’ye geçti ancak takım 5 sene boyunca zirvede olamadı.

Buna rağmen Alonso 11 galibiyet aldı ve 2010 ve 2012 şampiyonluğu için savaştı.

Alonso, 2014’teki hayal kırıklığı dolu sezonda takım Mercedes ve Red Bull’un arkasında kalınca takımdan ayrıldı ve McLaren’e geçti.

Ancak McLaren Honda takımı rekabetçi ve dayanıklı değildi ve Alonso 3 sezonu sinirlenip hayal kırıklığı yaşayarak geçirdi.

McLaren 2017’nin sonunda Honda ile ortaklığını bitirip Renault ile anlaştı, takım ve Alonso bunun takıma podyum getirebileceğini düşünüyordu.

Ancak takım Red Bull ve Renault fabrika takımının gölgesinde kaldı.

Motorsport

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.