Düşünerek kullanalım, düşünerek yaşayalım

Plastik pipetleri yasaklama yarışı ciddi bir şekilde devam ediyor. Birçok ülke plastik kullanımını azaltmak adına kurallar arıyorlar. Bazıları kişileri ödüllendirmeden bazıları da cezalandırmadan faydalanıyor bu kuralları oturtmada. Markalar da bu konuda dikkate değer şeyler yapıyorlar. Starbucks geçtiğimiz günlerde plastik pipetleri bırakacağını duyurdu. Burger King İngiltere, biyolojik olarak ayrıştırılabilir ve geri dönüştürülebilir pipet kullanacağını duyurdu.

Bunun yanında pek çok tasarımcı buna yönelik farklı çözümler arıyor. Plastik pipet yerine yosundan üretilen yenebilir alternatifler, ambalaj plastiğini azaltan tasarımlar, içindeki su bitince yok olan şişe gibi pek çok sürdürülebilirlik odaklı fikir görüyoruz.

Greenpeace de konu çevre ve bilinçlenme olunca tabii ki konuları dikkat çekici bir şekilde işlemekten geri kalmıyor. Greenpeace Canada’nın ortaya çıkardığı çarpıcı reklam serisi, sudaki hayvanların plastik pipetlerden ne kadar zarar görebileceğini olduğunu gösteriyor. Toronto’daki Rethink ajansı tarafından yaratılan reklamlar, yutulması zor olsa da, işletmelerin pipet kullanımını yeniden gözden geçirmeleri için tasarlandı. Sonuçta insanlar yutmayabilir ama hayvanların canına mal olabilir.

Bir balık, kaplumbağa ve kuştan oluşan poster serisinde hayvanlar buzlu bir içecek bardağının içerisindeler. Kullanılan pipetse hayvanların ağızlarından çıkıyor. İlanın altındaysa “Hayatı okyanuslarımızdan emmeyin” yazıyor.

Greenpeace Print Ad - Straws Suck: Gull

Her ne kadar kampanya, pipetleri zararlı olarak ayırsa da Greenpeace Canada, kapaklar ve bardaklar da dahil olmak üzere genel olarak atılan plastiklerin kötü etkilerine dikkat çekmeyi hedefliyor.

Greenpeace Print Ad - Straws Suck: Fish

bigumigu.com

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.