Warren Buffett, 2 milyar dolardan fazla Apple hissesi satın aldı

Amerikalı iş adamı ve hisse senedi yatırımcısı Warren Buffett’ın sahibi olduğu Berkshire Hathaway’in 2 milyar dolardan fazla değere sahip 12.4 milyon Apple hissesini satın aldığı ortaya çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından paylaşılan bir raporda, hisse senedi alımının 2018’in ikinci çeyreğinde gerçekleştirildiği görülüyor.

Berkshire Hathaway, Dünya’nın en büyük 2. holding şirketi. Kurucusu 2008 yılında dünyanın en zengini olan milyarder Warren Buffett’tir. Holdingin yönetiminde 2013’te dünyanın en zengin 1. insan olan Bill Gates de yer alıyor.

Berkshire Hathaway’ın Apple’daki toplam hissesinin değeri 46.6 milyar dolar. Bu hisse senedi değeri şirketin yaklaşık yüzde 5’inden az bir kısmına karşılık geliyor. The Wall Street Journal, Warren Buffett’ın potansiyel olarak hisse senedi değerini iki katına çıkardığını belirtiyor.

Buffett geçmişte şirketlerin yüzde 100’üne sahip olmayı sevdiğini açıklamıştı. Buffett’ın Apple’ın yüzde 100’üne sahip olması pek ihtimal ve mantık dahilinde değil. Özellikle bir zamanlar elinde tuttuğu pozisyondan oldukça uzakta.

Teknoloji devi Apple, artık teknoloji ürünü üreticisi olarak değil bir tüketici markası olarak görülüyor. Cupertino merkezli şirketin dünyanın tek 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşması multi milyarder yatırımcılarının iştahını kabartıyor.

 

Sihirli Elma

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.