1950’lerin yıldızları: Günahkarlar ve Azizler

Hollywood’un altın çağına damgasını vurmuş 5 oyuncu:

– James Dean

Sadece birkaç başrol oynamasına rağmen canlandırdığı yalnız ve dışlanmış karakterler onu asi gençlerin idolü yaptı. Dean’ın hem perdedeki hem de perde dışındaki tutum ve davranışları çığır açıcıydı.

– Rock Hudson ve Doris Day

Stüdyoların ideal çiftiydi. Erdem timsali ikili birlikte üç romantik komedi film yaptı. Day gibi oyuncuların toplumsal imajı stüdyolar tarafından biçimlendiriliyordu. Grace Kelly de masum ve temiz bir imaj yarattı ama Monako Prensi III. Rainer’le evlenince oyunculuğu bırakmak zorunda kaldı ve Butterfield 8 (1960) filminde olduğu gibi bazı rollerini Elizabeth Taylor devraldı.

– Elizabeth Taylor

Filmlerin ihtiraslı ve duygusal açıdan tutarsız kadınıydı. Onun seksi davranışları Hollywood kadınlarının çağdaşlaştırılmasına katkıda bulundu. Çocuk yıldız kariyeri stüdyolar tarafından şekillendirilmiş olsa da, onu gelmiş geçmiş en büyük efsanelerden biri yapan kendi kişiliği oldu.

– Marilyn Monroe

Norma Jean Mortenson adıyla dünyaya gelen Monroe, akıllara kazınan bir cinsellik simgesine dönüştü. 1953’te çıkış yaptığı Niagara filminde, kocasını öldürmeyi planlayan Rose rolünde parlamadan önce, 19 filmde rol aldı. Yine aynı yıl ilk Playboy dergisinde boy gösterdi. Monroe, kadın cinselliğini perdeye taşıdı.

Başvuru Kitapları/FİLM/NTV yayınları

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar: