Modern kadın neden mutsuz?

Yapılan araştırmalar, aşk, kariyer, çoluk çocuk arasında sıkışan kadınların mutsuzluğunun giderek arttığını söylüyor.

Öncelikle bunun feminist bir yazı olacağını düşünenlere dikkat tabelası asmakta fayda var! DİKKAT! Bu yazı erkekleri mutsuz düşüncelerimize alet edip hıncımıza onlardan çıkarmak için yazılmadı! Bir tabela daha! DİKKAT! Bu yazıdaki bilgiler, tamamiyle araştırmalar sonucu elde edilmiş olup kesinlikle karşı cinsi hedef göstermemektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporunda, kadınların baş ettiği hastalıkların başında ilk sırada ne var, bilin bakalım? DEPRESYON! Yaşadıkları hayatın hep kenarında köşesinde kaldıklarını düşünen kadınların genlerinde dolaşan ‘umutsuzluk kurdu’ neden hep orada, gitmek bilmiyor? Şikayetler peşpeşe… Sürekli sızlanıyorlar çünkü evlenmek istiyorlar, sızlanıyorlar çünkü bebek sahibi olmak istiyorlar ve yine sızlanıyorlar çünkü evde olmak sıkıcı, işe dönmenin sırası ve yine ama yine sızlanıyorlar çünkü bebeklerini evde bıraktıkları için pişmanlık duygusu duyuyorlar.

Sızlanmak için neden çok, şikayet etmek için de. Tüm bu mutsuzluk nedenlerine bile bile kendilerini sürükleyen dişi dünyalar, bir de sorumluluk duygusunun altında ezilmenin vahşi lezzetini de tadarken, aslında her şeyi kendi kendilerine körüklediklerini fark etmiyorlar.

936full-maggie-gyllenhaal

Aşk hayatı mutsuz giden bir kadın, iş hayatını da aynı mutsuzlukla götürüyor. Başarısız olan bir kadınsa ilişkisine hırsını yansıtıp üzerinde günler, aylar, yıllar boyu çalışıp didindiği sevgisini bir anda çarçur edebiliyor? Neden ne? Sızlanmak, ağlamak, şikayet etmek, bir sürü ses ama neden?

Oysa erkekler dünyasına baktığınız zaman durum tam tersi. Sinirlenmeyin kadınlar, onlar en iyisini yapıyorlar!

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporunda erkeklerin baş ettiği hastalıklarda depresyonun yerini merak ediyorsanız, bu ‘canavar’ın 10. sıralarda kendine anca yer bulduğunu söyleyelim.

maggie-tragoedia-comoedia-crazy-heart_55012858-2560x1049

YAŞLANDIKÇA MUTSUZ…
İngiltere’de yapılan bir araştırmada erkeklerin yaşlandıkça daha mutlu olduğu sonucu göze çarpıyor. Oysa kadınlar, 50’lerine geldiklerinde çoktan mutsuzluğun hücresinde volta atmaya başlamış bile… Araştırmacılar, kadınların yaşlandıkça fiziksel takıntılarının ortaya çıktığını söylüyor.

Buna göre de boşanan ya da dul kalan kadınların yeniden evlenme oranı da erkeklerinkine göre oldukça az. 50’lerindeki bir erkek yeniden evlenebiliyor, genç kadınları etkileyebiliyor, bebek sahibi bile olabiliyor. Erkekte verimlilik had safhada! Kadında ise grafik giderek düşüyor. Eksileri kaybetmeler, zaaflar, yenilgiler…

Women’s Health

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.