Elon Musk sürücüsüz Tesla hakkında konuştu

Son zamanlarda gündeme ilginç haberler ile gelen Elon Musk‘ın sahip olduğu Tesla sürücülerin karşısına yeni teknolojiler ile çıkmaya devam ediyor. Bugün bir takım açıklamalarda bulunan Elon Musk, tamamen sürücüsüz otomobil konusunda oldukça iddialı olduğu dile getirdi.

Elon Musk sürücüsüz Tesla için iddialı!

Elon Musk 2017′de vermiş olduğu bir röportajda şirketinin sürücüsüz otomobiller konusunda yarışta açık ara önde olduğu söylemişti. Geçtiğimiz günlerde ise Rocode‘da vermiş olduğu röportajda Elon Musk, tamamen sürücüsüz Tesla konusunda oldukça iddialı olduklarını özellikle belirtti.

Ayrıca son dönemlerde gündemden düşmeyen CEO, vermiş olduğu röportajda, diğer şirketlerin sürücüsüz otomobil konusunda şirketini geçebileceklerini düşünmediği de ayrıca vurguladı.

Tesla model araçlarda yer alan sensörler üzerinde yapılacak olan ufak tefek değişiklikler sonrasında ise tamamen sürücüsüz olarak kullanabilmesinin mümkün olacağını söyleyen Musk, sürücüsüz otomobil sektöründe şirketine rakip olacak birisin görmediğini de söyledi. Bu konu hakkında oldukça iddialı olan Musk, görünen o ki önümüzdeki yıllarda sürücüsüz otomobil pazarınında bambaşka bir devir başlatacak.

Yeni güncelleme ile birlikte Tesla otonom sistemlerini geliştirecek!

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde yayınlanan güncelleme ile birlikte Tesla’nın otopilot özelliğini geliştirilmişti. 2016 yılında otopilot özelliğinin kaza risklerini artırdığını ve bu yüzden araçlarında bu özelliğin sadece park için kullanıldığını vurgulayan Elon Musk, attığı tweet ile herkesi şaşırtmıştı. CEO paylaşmış olduğu tweet ile birlikte;

” Tesla Summon özelliğinin geliştirilmiş hali 6 hafta içinde hazır! Sadece bir yazılım yükseltmesi olmasından kaynaklı otopilot özelliğine sahip son 2 yılda ürettiğimiz tüm arabalar için kullanılabilecek.” ifadelerine yer vermişti.

Şirket içindeki sızıntılara göre, güncelleme sayesinde araçlar uzaktan kumandalı bir araç haline gelecek. Daha öncesinde Summon özelliği sayesinde sürücüler aracın dışındayken araç kendini park edebiliyor ve kısa mesafelerde sürücünün yanına gelebiliyordu. Söz konusu güncelleme ile Summon özelliği geliştirilerek firmanın mobil uygulaması üzerinden aracınızı istediğiniz gibi yönetebileceksiniz.

Summon özelliği sadece Model 3, S ve X araçlarında mevcuttu ama bu güncelleme sayesinde diğer araçlara da bu özellik geliştirilmiş bir şekilde geleceği ön görülüyor. Peki siz, Musk’ın yapmış olduğu açıklamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Shiftdelete

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.