Close

Microsoft, Edge yerine Chrome tabanlı yeni bir tarayıcı üzerinde çalışıyor

Microsoft, Internet Explorer’dan daha hızlı ve modern bir deneyim sunan Edge tarayıcısıyla bile istenilen başarıya ulaşamadı. Şirket, Windows 10 için yeni bir Chromium tabanlı tarayıcı geliştiriyor.

Microsoft, Windows 10’u tanıttığında Edge adlı yeni bir tarayıcı da duyurdu. Şirketin yeni tarayıcısı yıllardır alay konusu haline gelen Internet Explorer’a kıyasla kuşkusuz daha hızlı ve modern. Ancak hala kullanıcıları Chrome ve Firefox gibi alternatiflerden vazgeçirebilecek seviyede değil.

Öyle görünüyor ki Microsoft, Edge konusunda havlu atmaya hazırlanıyor. Windows Central adlı internet sitesinin haberine göre yazılım devi, Windows 10 işletim sistemi için Edge’in yerini alabilecek yeni bir Chrome tabanlı tarayıcı geliştiriyor.

Anaheim kod adlı bu yeni web tarayıcısının Google Chrome’un kullandığı görüntü oluşturma motoru olan Chromium ile güçlendirileceği söyleniyor. Yani bu da Microsoft’un EdgeHTML motorundan vazgeçmesi demek. Ayrıca Windows 10’da varsayılan tarayıcı haline geleceği de belirtiliyor. Ancak isminin Edge olarak mı kalacağı veya tamamen başka bir isimle mi adlandırılacağı belli değil.

Kullanıcıları Chrome’dan vazgeçirebilir

Sonuç olarak Microsoft’un Chromium tabanlı yeni tarayıcısı şu an pazar lideri olan Chrome’a yakın bir deneyim sunacak gibi görünüyor. Bu da Windows 10 kurduktan sonra ilk işi Chrome’u indirip yüklemek olan kullanıcıları bu kararlarından vazgeçirerek yeni tarayıcıyı kullanmaya itebilir.
Anaheim kod adı altında geliştirilen yeni tarayıcının ne zaman yayınlanacağı konusunda bir bilgi yok ancak Windows Central, 2019’un ilk yarısında kullanıma sunulabileceğini söylüyor.

DH

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.