Tesla sürücüleri daha fazla radara yaklanıyor

Hollanda’da yapılan bir araştırma, Tesla sürücülerinin, spor otomobil sahiplerinden daha fazla radara yakalandıklarını ortaya koydu. Peki bu ilginç istatistiğin nedeni ne?

Bizim ömrümüz el verir mi orası bilinmez ancak yakın bir gelecekte trafiğe çıktığımızda, farklı bir gürültüyle karşılaşacağız. Yüksek sesle çalışan motorlar yerine, elektrikli araçlar yaygınlaşacak ve dolayısıyla gürültü daha da azalacak. Peki bunun ne gibi bir dezavantajı olabilir hiç düşünüz mü?

Otomobilin sessiz olması handikap yaratıyor

Tesla otomobillerin popüler olduğu Hollanda’da ilginç bir istatistiki çalışma yapıldı. Araştırmaya göre ülkedeki 9 bin Tesla sahibinin dörtte üçünün hız sınırını aştığı ve para cezasıyla karşılaştıkları belirtildi. Bunun en önemli sebebi ise otomobillerin sessiz çalışması.

Bu istatistikler elbetteki sürücülerin trafik canavarı oldukları anlamı taşımıyor. Aksine bu sürücülerin birçoğu, aracın sessiz olması ve motor gürültüsü olmaması sebebiyle ne kadar hızlandıklarını algılayamadıklarını belirtiyorlar. Sadece göstergelere bakarak anlaşılabilen bu durum, göstergelere bakmayan ve sese odaklanan sürücüler için bir handikap olarak ortaya çıkıyor.

DH

Emre Kalkan

Mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili olan Emre, konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda. Emre, Serinletici'ye pek çok konuda katkı sağlıyor. | emre.kalkan@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.