Close

Fotoğrafların arka planından tek tuşla kurtulun

Bazı internet siteleri, sorun çözme yeteneğiyle adeta hayatınızın bir parçası haline gelir. Remove.bg de pek çok insan için öyle olacak gibi görünüyor. Çektiğiniz fotoğrafların arka planı konusunda titizseniz ancak Photoshop uzmanı olmadığınızdan müdahale edemiyorsanız bu internet sitesi sizin için gerekeni yapıyor.

Remove.bg yapay zeka ile çalışıyor
Yapay zeka kullanan Remove.bg, içinde insanların olduğu fotoğraflarda görüntünün arka planını kaldırabiliyor; insanları net ve izole bir figür olarak bırakıyor. Silinen arka plana da yeni bir şeyler koymaya pek gerek yok gibi. Fotoğraflara tuhaf bir hava katıyor ne de olsa. Özellikle Instagram tutkunlarının bir filtre misali kullanabileceği bir araç.

Kendi fotoğrafımı siteye yükleyerek bir deneme yaptım ve her şeyden önce sitenin aşırı hızlı olduğunu söylemeliyim. Fotoğrafı yükler yüklemez arka planı silinmiş versiyonu gösteriyor. Sonuç, beklentimin çok üzerinde oldu.

Her tür fotoğrafın arka planını temizleyebilecek şekilde geliştirilecek
Herhangi bir boyuttaki fotoğrafı siteye yükleyebiliyorsunuz ancak şu anda sitenin tek eksikliği, sonuçları yalnızca 500 piksel olarak vermesi. Dolayısıyla ihtiyacınız yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafsa, Remove.bg işinize yaramayabilir. Ancak sitenin yaratıcılarının bu duruma çözüm getirmek üzere çalıştıklarını da ekleyelim.

Geliştirmeyi planladıkladıkları bir başka özellik daha var. Sitenin gelecekte yalnızca insan fotoğraflarını değil, ürün fotoğrafları vb başka türde fotoğraflar için de arka plan temizliği yapabilmesini hedefliyorlar. Bu iki yenilikle birlikte, site tasarımcıların dahi zaman zaman işini görebilecek seviyeye gelebilir. Güncellemelerden haberdar olmak için e-posta listesine kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

bigumigu

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.