F1: Ferrari’de Arrivabene ayrıldı, Binotto takım patronu oldu

Ferrari, Maurizio Arrivabene’nin takımdan ayrıldığını ve Mattio Binotto’nun onun yerine takımın yeni patronu olduğunu resmen duyurdu.

Bir süredir Arrivabene’nin takımdan ayrılacağı iddia ediliyordu ve bu iddialar, bugün İtalya’dan gelen haberlerle hız kazandı.

Ferrari, akşam saatlerinde yapmış olduğu resmi açıklamada, Arrivabene ile yollarını ayırdıklarını ve Binotto’nun ondan boşalan görevi devralacağını duyurdu.

Ferrari’de bir süredir yönetim konusunda bazı anlaşmazlıklar olduğu, takımın liderliği konusunda Arrivabene ve teknik patron Binotto’nun anlaşamadığı iddia ediliyordu. Binotto, Arrivabene’nin yerine çalışmaya hemen başlayacak.

Yapılan açıklamada, “Dört senelik amansız adanmışlığın ve kararlılığın ardından, Maurizio Arrivabene takımdan ayrılıyor.”

“Şirketin üst düzey yönetimi ile Maurizio’nun uzun vadeli kişisel çıkarları ile takımın şahsi çıkarları hakkında uzun görüşme gerçekleştirilmesinin ardından birlikte karar verdik.”

“Ferrari, son senelerde takımın rekabetçiliğinin artışında göstermiş olduğu değerli katkıdan dolayı Maurizio’ya teşekkür ediyor ve ona gelecekte en iyi dileklerini sunuyor.”

“Mattia Binotto, derhal Scuderia Ferrari’nin takım patronluğu görevini devralacak. Tüm teknik departmanlar, doğrudan Mattia’ya bildirimde bulunmaya devam edecek.” dedi.

Binotto, 2016’da Ferrari’nin James Allison ile yollarını ayırmasının ardından takımın teknik patronu olmuştu.

İlk olarak 1995’te test motoru mühendisi olarak takıma katılan Binotto, 1997 ile 2003 yılları arasında benzer rolde çalışmaya devam etti.

Daha sonra baş mühendis olan Binotto, 2009’da motor bölümü ve KERS başkanı oldu. 2014’ten sonra ise motor bölümünün başında COO görevine getirildi ve takımın V6 güç ünitesindeki geri dönüşünde etkili oldu.

Binotto’nun teknik patron olmasının ardından Ferrari, Mercedes’le daha yakın mücadele edebilen araçlar üretmeyi başardı.

Binotto’nun yerine teknik bölümün başına kimin geleceği henüz bilinmiyor. Bir ihtimal, takımın aerodinami şefi Enrico Cardile ile motor bölümü başkanı Corrado Iotti’ye daha fazla sorumluluk verilmesi olabilir.

Phillip Morris’teki görevi sayesinde çok uzun yıllardır Ferrari ile bağlantılı olan Arrivabene’nin adı bir süredir Juventus futbol takımında üst düzey yöneticilik için anılıyordu.

2015’te Marco Mattiacci’den sonra Ferrari’nin takım patronu olan Arrivabene, oldukça başarılı bir dönemi geride bıraktı. Arrivabene’nin takım patronluğunda 81 yarışa çıkan Ferrari, 14 yarış zaferi, 71 podyum ile 12 pole pozisyonu kazandı.

Ancak 2018’de hem pilotaj hem de takım hataları yaşanarak şampiyonluğun kaybedilmesinin ardından, Arrivabene takımla yollarını ayırmış oldu.

Motorsport

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.