Netflix hisseleri Golden Globe ile yükselişte

Netflix, yeni yıla hızlı girdi. Golden Globe ödüllerinden 5 altın küreyle dönen şirketin hisseleri bir günde yüzde 6 arttı. Hisselerin 2019 yılındaki 8 günlük performansı yüzde 18’lik artış olurken Netflix bu dönemde günlük ortalama 2.5 milyar olmak üzere, piyasa değerine 20 milyar dolar ekledi ve 140 milyar dolara yaklaştı.

Küresel piyasaların ayı piyasasına girme eğiliminde olduğu 2019 başında Netflix boğa hareketine devam ediyor.

Pazar akşamı düzenlenen Golden Globe töreninde 5 altın küre kazanmayı başaran online içerik platformu ve üreticisi Netflix’in hisseleri pazartesi günü yüzde 6 artışla kapandı.

Amazon Prime’ın ise 2 ödülde kaldı törenden Roma ve The Kominsky Method ile 3 ana kategoride ödül alan şirketin hisseleri 315.34 dolara ulaşırken, noel döneminden bu yana Netflix’in getirisi yüzde 35 oldu. Şirketin hisseleri yeni yıldaki her günde yükseliş kaydetti.

Facebook, Apple, Amazon, Netflix ve Google sepetinden oluşan FAANG grubu hisselerindeki dalgalanmaya karşın, Netflix hisselerinde 2019 yılının ilk 8 günündeki artış yüzde 18 düzeyinde gerçekleşti ve şirketin piyasa değeri 20 milyar dolara yakın bir artışla 138 milyar dolara ulaştı. Böylelikle, şirket yeni yılda piyasa değerine her gün 2.5 milyar dolar koymuş oldu.

ÜYE SAYISI ARTIŞI REVİZE EDİLDİ

Wall Street analistleri, platformun 2018 yılı 4. çeyrek üyelik rakamlarının beklentilerin ötesinde geleceğini tahmin ederken üye sayısındaki 7.5 milyonluk artış da revize edilerek 9 milyonun üzerine çıkarıldı.

Şirket, 3. çeyrek mali raporlarında 4 milyar dolar gelir artışıyla büyüme beklentilerini karşılamakla kalmamış ve özellikle Avrupa’da tahminlerin ötesinde bir büyüme fırsatı sunduğu belirtilmişti.

Netflix’in Baş İçerik Yöneticisi Ted Sarandos, “Orijinal içeriklere yatırım yaptığımızda izlenme ve üyeliğe atfedilen değer açısından daha iyi geri dönüş alıyoruz.” dedi. Disney’in kendi platformunu kurmasının ardından platformdaki bazı içeriklerin lisansını kaybedecek olan Netflix’in orijinal prodüksiyon sayısını gelecek dönemde daha da arttırması bekleniyor

Sputnik

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.