‘Formula 1, downforce seviyesini yarı yarıya azaltmalı’

Toro Rosso takım patronu Franz Tost, Formula 1’in yöneticilerinin Grand Prix’leri daha heyecanlı hale getirmek için downforce seviyesini en az %40 ila 50 oranında azaltması gerektiğini düşünüyor.

Bu yıl Formula 1 araçlarında çeşitli aerodinamik değişiklikler yapılacak ve bunların başında ön kanatların ve bargeboardların daha basit hale getirilmesi geliyor. Yapılan tüm bu değişikliklerin temel sebepleri arasında, araçların kirli havaya olan duyarlılığını azaltmak ve yarışları daha heyecanlı hale getirmek yer alıyor.

2021 yılında kuralların büyük oranda değişmesi ve araçların tamamen yenilenmesi planlanıyor. 2019’da yapılan bu değişiklik de, o yılki kural değişikliğinin bir öncüsü olacak.

Motorsport.com’a konuşan Tost, 2017 yılında getirilen yeni kurallarla downforce seviyesinin çok fazla yükseldiğini ve her ne kadar tarihin en hızlı araçları üretilse de, bunun yarışları büyük oranda olumsuz etkilediğini dile getirdi.

Tost, 2021 yılıyla birlikte downforce’un en az %50 oranında azalmasını ümit ediyor.

Toro Rosso patronu, “Bugün çok fazla downforce’a sahibiz, bu da virajlarda hızın oldukça yüksek olduğu anlamına geliyor. Hiçbir pilot, araçlarının ürettiği kirli hava yüzünden öndeki sürücünün arkasında duramıyor ve oldukça sert (kısa) frenleme bölgelerine sahibiz. Öyleyse nasıl geçiş yapabilirsiniz?”

“Bu FIA ve FOM’un ilgilenmesi gereken bir konu. Orada Ross Brawn ve Pat Symonds gibi oldukça deneyimli insanlar var. Ne yapmaları gerektiğini; aeroyu azaltmaları ve downforce’u düşürmeleri gerektiğini biliyorlar.”

“Virajlarda aracı daha dengesiz hale getirebilmek adına mevcut downforce seviyesinin en az %40 veya %50’sinin kaldırılması gerekiyor.”

“Sonrasında insanlar, sürücülerin araçla savaşmaya başladığını görürler.”

“Araçlar azalan downforce sayesinde düzlüklerde daha hızlı olacaklar ve birbirlerini geçme şansı yakalayacaklar. Aynı şekilde frenleme mesafesi de bir hayli uzayacak ve sürücüler birbirlerini virajlarda takip edebilecekler.” ifadelerini kullandı.

Tost, mevcut araçların performansını hissedebilen ve gören tek tarafın sürücüler olduğunu düşünüyor.

Tost’a göre virajları yüksek hızlarda dönmek taraftarlar için pek bir anlam ifade etmiyor ve gösteriyi daha olumsuz hale getirmekten başka bir şeye yaramıyor.

Ancak Tost, tıpkı bütçe sınırında olduğu gibi daha büyük takımların buna karşı olduğunu söyledi ve Liberty’i “diktatör” olmaya çağırdı.

Bu teklife kimlerin karşı çıktığı sorusuna Tost, “Takımlar! Asla takımlara sormamalısınız.”

“Kural koyucular, düşündükleri planları sunarak “kabul edin ya da gidin” diyebilmeli. Ancak onlar takımlara soruyorlar.”

“Teknik Çalışma Grubu’na geliyorlar. Teknik Çalışma Grubu’nda kim var? Mühendisler. Mühendislere asla bunları sormayın!” yanıtını verdi.

Motorsport

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.