Close

Renault’dan beklenen haber sonunda geldi. Markayı B segmentinde temsil eden ve üretimi Türkiye’de yapılan Clio modelinin beşinci nesli tanıtıldı. Yeni tasarımın yanında sunulan yenilikçi teknolojiler rakipleri korkutacakmış gibi görünüyor.

Dışarıdan bakıldığında Mégane’ın küçültülmüş hali gibi görünen otomobilin ana hatlarına bakıldığında devrimsel bir farklılık görünmüyor. Bütün donanım seviyelerinde sunulan LED farlar şık bir duruşa sahipken 17 inçe kadar sunulan jantlar ve yine arka kapıların arkasında olan kapı kolları dinamik duruşu pekiştiriyor.

LED stoplar da hafif yatırılıp ortaya doğru uzatılırken aileye GT-Line yerine eklenen R.S. Line isimli üyelerin daha sportif detaylara sahip olduğu görülebiliyor. Yeni Clio, yerini aldığı araçtan 14 mm daha kısa ve 30 mm daha alçak olmasına rağmen iç mekanda daha fazla hacim sunuyor. Ayrıca bagaj hacmi de 391 litreye yükselmiş.

İç mekana geçildiğinde devrimin nerede olduğu görülebiliyor. Bir üst segmenti hatırlatan tasarım özelliklerine sahip olan otomobilde şık bir direksiyon simidi, dijital gösterge paneli, tablet şekilli dokunmatik ekran, dijital göstergeli havalandırma, ısıtmalı koltuklar ve direksiyon simidi gibi özelliklerin yanında yarı otonom sürüş altyapısı da yer alıyor.

Kaputu altında bulunacak motor seçenekleri henüz açıklanmasa da grubun birçok aracında görev yapan 1.33 litre hacimli benzinli ünite ve efsanevi 1.5 litre hacimli turbo Diesel’in görev almasına kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca 2020 yılına kadar hibrit ve Clio R.S.’in de tanıtılması planlanıyor.

Onur Koray

Ortaokul ve lise yıllarını İstanbul, Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde geçiren Onur Koray, daha sonra üniversite eğitimini A.B.D.’nin Pennsylvania eyaletinde makine mühendisliğinde tamamladı. 2002 yılından bu yana Ekşi Sözlük’te Agamemnon adıyla yazdığı yazıları kişisel blog’u ile daha geniş bir içerikle sunan Onur Koray’ın otomobil yazıları, haftalık olarak Serinletici'de de yayınlanıyor. | onur.koray@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.