Close

iOS 13, iPhone 7’den eski cihazları desteklemeyecek

Yıllar önce satışa sunulan iPhone modellerinin halen yeni iOS sürümlerine güncelleniyor olması, Apple’ın Android cihazlara karşı en büyük kozlarından birisi. Tabi, Apple’ın sunduğu bu destekte belirli bir noktada sona eriyor.

Her yıl yeni iOS sürümü yayınlandığında en çok merak edilen konulardan birisi, hangi iPhone ve iPad’lerin güncellemeyi alacağı oluyor. Örneğin, iOS 12 sürümünden bazı modeller kısıtlı, bazıları ise tam olarak yararlanabiliyor.

iOS 13 eski iPhone ve iPad modellerine gelmeyecek

iOS 12’nin sınırlandığı modeller iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPod Touch (6.), iPad mini 2 – 3 – 4, iPad Air ve iPad Air 2 oldu. iPhone 6s / 6s Plus ve sonrasında çıkan modeller ise iOS 12’den sonuna kadar faydalanabiliyor.

Bu kapsamda kısa süre önce ilk detayları ortaya çıkan iOS 13 için önemli bir rapor paylaşıldı. Henüz geliştirilme aşamasında olan iOS 13 sürümüne güncellenecek olan iPhone modelleri, iPhone 7 / 7 Plus ve daha yenileri olacak.

Yani Redmond Pie’nin paylaştığı bu rapor doğru çıkarsa, 2016 yılından önce satışa sunulan tüm iOS cihazlar, iOS 13 güncellemesini almayacak. Bu modeller iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus.

iPad tarafında ise iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Air and iPad Air 2’nin iOS 13’e güncellenmeyeceği belirtiliyor. Aynı raporda iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE ve iPhone mini 4‘ün son kez güncelleme alabileceğinin konuşulduğu da ifade ediliyor. Tabi Apple’ın kararını şu anda bilmiyoruz.

Shiftdelete

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Soner Asım

Soner, teknolojiye olan inancını bir yaşam tarzına dönüştürmüş durumda. Teknolojiyi sadece anlatmıyor, onu adeta yaşıyor. Stajyer olarak başladığı Serinletici kariyerini, teknoloji editörü olarak tam gaz sürdürüyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.