Close

F1: FIAT Grubu, 2020’de Sauber’i tamamen satın alabilir

Auto Bild’de yer alan habere göre FIAT Grubu, 2019 yılının ardından Sauber’i tamamen satın alabilir.

2018 yılında Sauber’in isim sponsoru olan Alfa Romeo, geçen hafta ortaklığı bir sonraki seviyeye taşıdı ve isim hakkının tamamını aldı. Bu, 1993’ten bu yana Formula 1’de yer alan Sauber isminin uzun yıllar sonra F1’de yer almayacağı anlamına geliyor.

Fakat anlaşma bittiği zaman Sauber yine eski adıyla yarışacak.

Alman gazeteci Michael Schmidt, “Sauber artık Alfa Romeo bayrağı altında yarışacak. Para İtalya’dan geliyor ancak bunun dışında takımın Alfa Romeo ile ilgisi yok. Formula 1’de bu tarz şeyler hiçbir işe yaramaz.” dedi.

Bununla birlikte AutoBild’e göre FIAT, isim hakkı anlaşması kapsamında Sauber’e 6 milyon euro ödedi ve 2020 yılı öncesinde takımı satın alma opsiyonuna sahipler.

İddiaya göre, taraflar anlaşma yaparken sözleşmeye 2020’de takımı FIAT Grubu’nun alabileceğine dair bir madde koydu. Eğer FIAT Grubu’nun patronu John Elkann isterse, yaz aylarına kadar bu opsiyonu kullanabilecek ve takımı tamamen satın alacak.

Eğer satın almazsa, Sauber adı bu sezonun ardından geri dönecek.

Gazeteci Ralf Bach, “FIAT’IN patronu John Elkann’ın yaza kadar kullanabileceği bir satın alma opsiyonuna sahip olduğunu öğrendik.” dedi.

FIAT Grubu, aynı zamanda Ferrari’nin de sahibi. Yani eğer FIAT Grubu, Alfa Romeo Racing için Sauber’i satın alırsa, Red Bull/Toro Rosso’dan sonra gridde iki takıma sahip olan ikinci grup olacaklar.

Ferrari ve Sauber arasındaki ortaklık son yıllarda ciddi oranda arttı. Bunlar arasında Simona Resta gibi önemli bir mühendisin, bekleme süresi olmadan Sauber’e katılması, Antonio Giovinazzi ve Kimi Raikkonen’in Sauber’de yarışması ve Ferrari’nin motor vb. gibi önemli parçaları İsviçreli takıma vermesi gibi şeyler bulunuyor. İddiaya göre Mattia Binotto ile arası çok iyi olan Resta’nın maaşını Ferrari ödüyor.

2018’de hayatını kaybetmeden önce Alfa Romeo’yu spora getiren isim Sergio Marchionne’ydi ve olası bir satın alma , Liberty ve FIA ile yapılan Concorde Anlaşması görüşmelerinde Ferrari’nin elini kuvvetlendirecek.

Motorsport

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.