Diyet yaparken psikolojinizi bozmayın!

Diyetinizi Bilinçsizce Uygulamayın
Diyet kişiye özeldir, bu söylemi sıklıkla dile getiriyorum. Kişilerin kulaktan dolma bilgileri kılavuz edinmeleri, fotokopi listelerle dostlarının uyguladığı diyetleri kendilerinde uygulamaya çalışmaları ciddi sağlık sorunları yaratıyor. Bilinçsizce uygulanan diyetler, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, yorgunluk ve kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizlikleri, kabızlık, kansızlık, ciltte kuruluk, saç dökülmesi gibi pek çok sağlık sorununa neden olabiliyor. Yine hatalı diyet uygulamaları, metabolizmayı yavaşlatarak kilo vermeyi engelliyor.

Herkese Tek Beden Uyar mı?
Kilo yönetimi, kişiye, cinsiyete, yaşa, sağlık verilerine hatta mevsimlere bağlı olarak değişir. Diyet listeleri öğün, gün ve hafta bazında planlanmalı, farklılıklar içermeli. Sürekli aynı besinlerle diyet yaparak zayıflamaya çalışmak hiç sağlıklı değil.

Kilo Almanın Nedenlerini Bilmek Çözümü Getirir
Her diyet programına başlandığında dönemsel sonuçlar alınır, kilo probleminin çözümünde ise bu tek başına yeterli olmaz. Kilo alımının nedenlerini bilmek gerekir; probleme uygun çözümler üretilemezse uygulanan listenin dışına çıkılırsa verilen kilolar geri alınır. Ayrıca başarısız olan kilo verme girişimleri nedeniyle umutsuzluk oluşur ve bu kısır döngü de mutsuzluğa sebep olabilir.

Kilolu Olmanız Her Zaman Çok Fazla Yiyip Hareketsiz Olmanızdan Kaynaklanmaz
Kilo alma konusunda suçlu her zaman siz olmayabilirsiniz! Kalp-damar hastalıkları, tansiyon ve şeker gibi sağlık problemleri, menopoz dönemi, lohusalık, kullandığınız ilaçlar, hormon faaliyetlerinizdeki değişimler kilo almanıza neden olabilir. Genetik özellikleriniz de şişmanlamaya zemin hazırlayabilir.

woman diet sad ile ilgili görsel sonucu

Yaşam Tarzında Değişiklik Yapmanın Çok Kolay Olduğunu Sanmayın
Alışkanlıkların hepsini bir gecede tamamen değiştirmeyi, farklı bir birey olmayı beklemeyin; önceliklerinizi belirleyin, yapmak istediğiniz değişiklikleri sabır ve kararlılıkla, yavaşça hayatınıza adapte etmeye çalışın.

Diyet Yapma Psikolojisi Strese Sürükleyebilir
“Diyete başladım” cümlesi yerine sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmayı öğrenmek için bir programa katıldığınızın ifadesi bile sizi rahatlatacaktır. “Diyet” hep bir kısıtlamayı çağrıştırıyor ama bu sözcük dilimize ve beynimize öylesine yerleşmiş durumda ki istenildiği etkiyi başka sözcüklerle sağlamak mümkün olmuyor.

Cosmopolitan

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.