Volkswagen’in Jetta’sı yeni bir marka oluyor

Alman üretici Volkswagen, Çin’de ilginç bir adım atmaya hazırlanıyor.

Renault’nun bütçe dostu markası Dacia’nın başarısından sonra Volkswagen de bir süredir uygun fiyatlı modeller sunacağı bir alt marka geliştirme fikrini değerlendiriyordu. Volkswagen Grubu tarafından henüz böyle bir adım atılmasa da, firmanın kısa süre önce Çin’de “Jetta” adıyla yeni bir alt marka oluşturma kararı aldığı öne sürüldü.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiler göre, ülkede Jetta markası altında Jetta VA3 (mevcut Jetta sedan), Seat Ateca’yı temel alan Jetta VS5 SUV ve Seat Tarraco’yu temel alan Jetta VS7 SUV olmak üzere üç model sunulacak.

İddiaya göre yeni Jetta markasına ait otomobiller, Volkswagen ve yerel ortağı FAW’ın Çin’deki Chengdu fabrikasında üretilecek. Ayrıca söylentiye göre Jetta’nın kendine ait yeni bir logosu olacak. Bu arada Seat Çin’de temsil edilmediği için Ateca ve Tarraco’nun farklı bir marka adıyla satılması firmayı etkilemeyecek.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde genç nüfus oranı bir hayli yüksek ancak Volkswagen, ülkede bu kitleye hitap eden bir araç satmıyor. Firma, yeni Jetta markası ile bu durumu değiştirmeyi hedefliyor.

CarNewsChina, Motor 1

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

İlgili Yazılar: