Amazon’dan elektrikli araçlar için büyük yatırım

Dünyanın en büyük online alışveriş sitesi Amazon, farklı alanlarda yatırımlar yapmaya devam ediyor. Bu hafta başında General Motors ve Amazon’un elektrikli araç üreten Rivian‘a yatırım yapacağı haberleri ortaya çıkmıştı.

Kısa sürenin ardından Amazon’dan müjdeli haber geldi. E-ticaret devi iki ay önce ilk elektrikli aracını satışa sunan ve 2020’de tamamen elektrikli bir kamyonet / SUV satışa sunmaya hazırlanan Rivian’a 700 milyon dolarlık bir yatırım yaptı.

Amazon, Rivian’a 700 milyon dolar yatırım yaptı

Bu Amazon’un ulaşım alanında kısa bir süre içerisinde yaptığı ikinci yatırım. Geçtiğimiz hafta Amazon’un otonom araçlar üzerinde çalışan bir başka şirket olan Aurora Innovation’a 530 milyon dolar yatırım yaptığı açıklanmıştı.

Yapılan açıklamada General Motors’a yer verilmezken, bağımsız bir şirket olarak devam edileceği belirtiliyor. Yani, Amazon şirkete finansman tarafında destek sağlarken, şirketin işleyişine müdahale etmeyecek gibi görünüyor.

Şirket yaklaşık 10 yıl içerisinde ciddi bir değişime uğradı. Kurucusu ve CEO’su RJ Scaringe, 2009 yılında şirketi Mainstream Motors olarak açtı. 2011 yılında ise Rivian olarak değiştirilirken, Florida’dan ayrıldı.

Şirketin ABD’de dört geliştirme merkezi ve İngiltere’de bir ofisi bulunuyor. Toplamda 750’den fazla çalışanı bulunan şirketin, çalışanlarının büyük bir kısmı otomotiv parçalarının tedarikçilerine yakın olmak için Michigan’da.

Shiftdelete

Soner Asım Toroslar

Serinletici teknoloji bölümü stajyeri Soner, teknolojiye olan inancını bir yaşam tarzına dönüştürmüş durumda. Teknolojiyi sadece anlatmıyor, onu adeta yaşıyor. Gelecekte teknoloji editörü olmak isteyen Soner için stajyerlik bir başlangıçtan ibaret. | soner.toroslar@serinletici.com

İlgili Yazılar: