Serinletici Sinema Kulübü: Ghostbusters

Serinletici Sinema Kulübü bu hafta karlı ve soğuk bir pazartesi gecesine eşlik ediyor. Her yer beyazlara bürünmüşken bu manzaraya bir de nostaljik hayaletler eklense nasıl olur diye düşündük ve ‘Ghostbuster’ filmini seçtik.

‘Hayalet olayları’
Dr. Peter Venkman ve arkadaşları Dr. Raymond Stantz ile Dr. Egon Spengler paranormal olayları araştırmayı kendilerine görev edinmişlerdi. Özellikle hayalet olayları ilgilerini çekiyordu. Şehir kütüphanesinde cereyan eden ‘ürkütücü hayalet’ hikayesi tabii ki de ilgilerini çekmişti. Olaya dahil olmaları kaçınılmazdı. Venkman, kendini bilim insanı olarak tanımladığı için doğaüstü olaylara ön yargılı yaklaşıyordu. Fakat bu kez gördükleri karşısında o da şaşkındı. Karşılarında bir hayalet vardı!

Ä°lgili resim

Bilimle dalga geçilmez!
Böyle bir olayla ilk kez karşılaşmışlar fakat kanıt ortadaydı. Hayatlarını değiştirecek bir olaydı. Hayat değiştiren ikinci olay ise çalıştıkları üniversiteden kovulmalarıydı. Üniversite yönetimi kendilerini bilim insanı olarak tanımlayan bu üç genç adamın yaptıklarına anlam veremiyor, bilimi dalga geçmek için kullanmalarına tahammül edemiyorlardı. Bu sebeple araştırmaları için gereken ödenek kesilmiş ve işten çıkarılmışlardı. Şimdi ise yapılacak tek bir şey vardı: Kendi işlerini kurmak.

ghostbusters 1984 wallpaper ile ilgili görsel sonucu

Kurumsal(!) şirket…
Yüklü bir banka kredisi ile satın aldıkları köhne bina, yeni bir hayata başlamak için pek ideal bir yer sayılmazdı. Fakat onlarındı. Önemli olan da buydu. İşte böylelikle Hayalet Avcıları ortaya çıkmıştı. Doğaüstü olayları profesyonelce çözen bu gayet kurumsal şirketin sahibi elemanlar, hayaletlere dünyayı dar edecekti.

ghostbusters 1984 wallpaper ile ilgili görsel sonucu

Amatörlükten kahramanlığa…
Tabii işler pek de düşündükleri gibi gitmedi. Yeni kurulan bir işletmeye göre etrafta çok az hayalet vardı, çünkü hiç müşterileri yoktu. Zamanla şansları dönmeye başladı. Şehrin her yanından hayalet şikayetleri geliyor ve Hayalet Avcıları olay yerine giderek canavarı yakalıyor, her biri birer kahramana dönüşüyordu. Televizyonlar, gazeteler ve dergiler Hayalet Avcıları ekibinden sıkça söz ediyordu.

ghostbusters 1984 poster ile ilgili görsel sonucu

Körüklenen fırtına.
Hayaletlerin şehri nasıl ve niçin etkisi altına almaya çalıştığını kimse bilmese de bu muhteşem ekip sayesinde pek çok kişinin hayatı kurtuluyordu. Ne yazık ki kahramanlıkları herkes tarafından takdir görmüyordu. Yaklaşan fırtınayı körükleyen bazı kişiler yüzünden yakaladıkları bütün hayaletler serbest kalmıştı ve insanlıktehlike altındaydı.

dan aykroyd ghostbusters ile ilgili görsel sonucu

İyilerle kötülerin, inananlarla inanmayanların, insanlarla hayaletlerin savaşı başlamıştı. Hesap günü gelip çatmıştı.
İyi seyirler…

Serinletici Sinema Kulübü puanı:

Fragman: