Formula 1’de en hızlı turu atan pilot bir puan alacak

FIA, takımların tamamının onaylamasının hemen peşinden 2019 Formula 1 sezonundan itibaren yarışta en hızlı turu atan ve ilk 10’da yer alan pilotun bir puan alacağını doğruladı.

Geçtiğimiz günlerde Formula 1 puan sisteminde küçük fakat ehemmiyetli bir farklığın olacağı ortaya çıkmıştı. 2019’dan itibaren yarışlarda en hızlı turu atan ve bu arada ilk 10’da yarışı bitiren sürücüye bir puan verilmesinin amaçlandığı ortaya çıkmıştı.

Bu kural farklığının hemen devreye girmesi için tüm takımların onaylaması gerekiyordu ve sezonun ilk yarışı öncesinde bu kural farklığı onaylandı.

Yeni kurala göre ilk 10’da yarışı bitiren ve en hızlı turu atan sürücü “1 puan” alacak. En hızlı turu atan kaptan yarışı ilk 10’da bitiremezse puan alamayacak. Verilecek puan hem pilotlar, hem de takımlar şampiyonasında geçerli olacak.

Bu kuralla beraber sezon içerisinde yarışlarda toplanılan puanlara ek olarak 21 puan dağıtılmış olacak.

Geçen yıl süresince en çok hızlı turu atan isim Mercedes pilotu Valtteri Bottas olmuştu. Bu farklıkla birlikte pilotların yarışlara yaklaşımında değişik taktikler görebiliriz.

Bu sene 1000. yarışı aşacak olan Formula 1’de, 1950 ile 1959 seneleri arasında en hızlı turu atan pilota puan veriliyordu.

Motorsport

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

İlgili Yazılar: