Stephen Hawking, İngiltere’de madeni parayla anılacak

İngiliz fizik profesörü Stephen Hawking’in isimi İngiltere’de yarım sterlin değerindeki 50 peni üzerine basıldı.

Geçen sene 76 yaşında can veren bilim insanı Hawking, bilhassa kara delikler üzerine çalışmalarıyla biliniyor.

Hawking, Sir Isaac Newton ve Charles Darwin gibi bozuk paralarda isimi geçen sayılı bilim insanları arasında.

Tasarımcı Edwina Ellis, “Küçük bozuk paraya büyük bir kara deliği sığdırmak istedim. Keşke burada olsaydı da buna kıkır kıkır gülseydi” diye konuştu.

Ellis, Hawking’in “zor konuları anlaşılabilir, yakın ve ilişkilendirilebilir” kıldığını söyledi.

Stephen Hawking

Hawking’in çocukları Lucy ve Tim, İngiltere’de darphaneye gittikçe madeni parayı inceledi.

Lucy Hawking, “Bozuk parada isiminin geçmesi büyük bir imtiyaz. Babam Newton ve Darwin gibi bozuk parada hatıralan bilim insanları arasına girmekten mutluluk duyardı” dedi.

Hawking’in 50 sterlinlik banknotlarının yeni yüzü olması da önerildi. Karar bu yılın yaz aylarında alınacak.

BBC

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

İlgili Yazılar: