ABD de Boeing 737 Max uçuşlarını durdurdu

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump, ülkedeki tüm Boeing 737 Max 8 ve Max 9 tipi uçakların ikinci bir direktife kadar uçuşlarının durdurulduğunu izah etti.

Etiyopya’da 10 Mart’ta yaşanan kazanın hemen peşinden Boeing 737 Max tipi uçakların uçuşlarını durdurma kararı alan son ülke AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ oldu.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Trump, Beyaz Saray’da medya üyelerine yaptığı izahta, ikinci bir direktife kadar Boeing 737 Max 8 ve Max 9 tipi uçakların yere indirilmesine karar verdiklerini dile getirdi. Trump, mevzubahis kararın AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Havacılık İdaresi (FAA) tarafından hemen uygulanacağını belirtti.

Trump, “Bu konuyu bahta bırakmak istemedim. Doğru olan şeyi yaptığımızı hissediyoruz. Amerikan halkının ve herkesin güvenliği en ehemmiyetli önceliğimizdir. Umarım (Boeing) kısa vakitte yanıtlarını hazırlar ancak o vakte kadar uçakları yerde olacak” ifadelerini kullandı.

Donald Trump ayrı olarak, Boeing’in çok değerli bir firma olduğunu ve uçaklarının yere inmesi kararının onlar açısından çok zor bir dönüm olduğunun da farkında olduğunu söyledi.

Boeing’den ‘737 Max’ izahı

Etiyopya Hava Yollarına ait “B737 Max 8” tipi yolcu uçağı, 10 Mart’ta Addis Ababa’dan Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gitmek için havalandıktan kısa müddet sonra düşmüş, kazada uçaktaki 157 kişi yaşamını yitirmişti.

Etiyopya’daki son kazanın hemen peşinden Türkiye, Singapur, Çin, Etiyopya, Endonezya, Avustralya, Malezya, Umman, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya, Avrupa Birliği, Kazakistan, Birleşik Arap Buyruklukları, Yeni Zelanda, Fiji, Hindistan, Hong Kong, Lübnan, Kosova, Bahreyn, Mısır ve Tayland, “Boeing 737 Max” tipi uçakların operasyonlarını geçici olarak durdurmuş ve hava alanlarını uçuşlara kapatmıştı.

Türk Hava Yolları da filosundaki B737 Max 8 tipi uçakları seferlerinden çektiğini izah ederken, Arjantin, Brezilya, Hindistan, Meksika, Kanada, Norveç ve İzlanda’da da kimi hava yolu firmaları benzer bir kararla söz konusu tipteki uçakları seferlerinden çektiklerini duyurmuştu.

Nayn

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor. | sema.dogan@serinletici.com

İlgili Yazılar: