Close

8 yaşındaki evsiz mülteci çocuk satranç şampiyonu oldu

New York’ta ailesiyle evsizlerin kaldığı bir sığınma evinde yaşayan 8 yaşında olan sığınmacı çocuk satranç şampiyonu oldu.

New York Times’ta Nicholas Kristof imzasıyla yayımlanan haberde, Manhattan’da hanesizler için açılan bir sığınmaevinde kalan 8 yaşında olan Tanitoluwa Adewumi’nin eyaletteki ilkokullar arasında tertip eden satranç yarışmasında birinci olduğu bildirildi.

Haberde, kısaca ‘Tani’ ismini kullanan Tanitoluwa’nın, anne, babası ve ağabeyi ile 2017’de Nijerya’da Boko Haram’dan kaçarak New York’a geldiği belirtildi.

New York’ta 116 numaralı devlet okuluna giden Tani’nin burada okulun satranç kulübüne katıldığı ve kendisini geliştirdiği kaydedildi.

Okul Müdürü Jane Hsu, New York Times’a yaptığı izahta, “Tani, hayatın zorluklarının bir insanın hayatına mani olmadığının esin verici bir örneği” değerlendirmesinde bulundu.

Nayn

Enes Demircioğlu

Hayatta "gündem" dendiğinde çevresindeki herkesin kendisine koştuğu Enes, gündemi Serinletici ile dünyaya sunuyor. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi olan Enes müziksiz yaşayamayanlardan... | enes.demircioglu@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.