Close

‘Avantajım, basketbola Avrupa’da başlamamdı’

İzleyen herkes hatırlar: Kobe Bryant neslinin en iyileri arasında öne çıkmasının ötesinde teknik ve taktik ağırlıklı tarzıyla bir basketbol profesörü gibiydi. Black Mamba’ya göre farkın sebebi sadece kendisi değil, Avrupa’daki eğitimi.

Los Angeles Lakers efsanesi Kobe Bryant bu aralar FIBA Dünya Kupası elçisi olarak bol bol röportaj veriyor, kariyerine, oyununa ve görüşlerine dair daha önce öğrenmediğimiz detayları paylaşıyor.

Beş NBA şampiyonluğu, sayılamayacak kadar çok unvanı ve rekorları bulunan LA Lakers efsanesi basketbola İtalya’da, Avrupa ekolünün kucağında başlamasının kendisine yarattığı avantajı FIBA.basketball’a açıkladı:

“Avrupa’da basketbola başlamam bana çok büyük avantajı sağladı çünkü oyunun temel gereklerini öğrenerek başladım. Topu bacaklarımın arasından, sırtımın arkasından atmayı öğrenmedim. Topsuz hareket etmek ya da temel olarak sağlam paslar atmak, sol ya da sağ elini doğru kullanmak gibi taktik detayları öğrendim. Panyalı atışta hangi açı en doğrudur, perdenin arkasında saklanılır bütün bu taktikleri öğrendim. Haftada yalnızca bir antrenman ve maç yapabilirdik ama yapabildiğimiz için çok şanslıydık.”

Kobe 6 yaşında gittiği İtalya’dan 13 yaşında ABD’ye döndüğünde daha çocuk yaştayken ülkesindeki yaşıtlarına karşı avantajlı olduğunu fark etmiş:

“Amerika’ya döndüğümde çocukların bunların nasıl yapıldığını bilmediğini fark ettim. Böyle bir şeyi de bir günde ya da bir haftada öğrenemezsiniz. Bu tür şeylerin yıllar içerisinde öğretilmesi ve öğrenilmesi gerekiyor. Öbür gösterişli hareketleri ise bir haftada çözdüm.”

eurohoops.net

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.