Close

Netflix, şifre paylaşımı yapılan hesapları kapatabilir

Film ve dizi izleme platformu Netflix’in yapay zeka yardımıyla şifre paylaşımı yapan kullanıcılara yönelik yeni tedbirler almaya hazırlandığı belirtildi.

Online sosyal platformlar arasında şifre paylaşımının en rahat yapıldığı platformlardan biri olan Netflix’in, potansiyel müşteri kaybını önlemek için bir dizi tedbirler alabileceği konuşuluyor.

Çünkü, 2 veya 4 kişilik abonelik paketleriyle kişi sayısı kadar kullanıcı, aynı anda platformu kullanabiliyor. Ancak bu paketlerin fiyatları tek kişilik paketlere mukayese et daha yüksek olduğundan izleyiciler, tek bir hesap açıp, şifreleri yakınlarıyla paylaşarak yüksek fiyatlar ödemeden çoklu kullanım yapabiliyorlar.

Bu vaziyet da Netflix’in, potansiyel müşterilerini kaybetmesine kapı aralıyor.

ŞİFRE PAYLAŞANLARIN HESAPLARI KAPATILACAK

Mirror’un haberine göre, şirket bu durumun önüne geçmek için yapay zeka teknolojilerinden yardım alabilir. Buna göre, şirket, teknoloji fuarı CES 2019’da, Synamedia isimli kuruluşunun tanıttığı yapay zeka programını kullanacak.

Mevzubahis program ile yapay zeka, kullanıcının giriş sayısında rastgele bir meblağsızlık belirlediğinde, Netflix kullanıcıyı şifre paylaşımı yapanlar listesine ilave edecek. Şayet yapılan bu tespit doğru ise Netflix hesapları tamamiyle kapatabilecek.

‘Y KUŞAĞININ DÖRTTE BİRİ ŞİFRESİNİ PAYLAŞIYOR’

Synamedia’nın ürün müdürü Jean Marc Racine, konuyla alakalı yaptığı izahta “Şifre paylaşımı artık görmezden gelinemeyecek kadar zarar ettiriyor. Geliştirdiğimiz ürün ile sosyal platformlar bunun önüne geçebilir” diye konuştu.

Magid isimli araştırma şirketi ise Y kuşağına ait gençlerin dörtte birinin, şifrelerini arkadaşlarıyla paylaştıklarını dile getiriyor.

Nayn

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor. | sema.dogan@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.