Close

5X5: Jeneriklerine doyamadığımız diziler

Bazı dizileri çok sevsek de ‘introyu atla’ seçeneğini gözardı edemeyiz ve bir an önce hikayenin içinde olmak isteriz. Haliyle intro itinayla atlanır ve dizinin asıl izlenmesi gereken kısmına geçeriz. Ama bazı diziler vardır ki onları jeneriklerinden ayrı düşünemeyiz.

Müziklerle bütünleşmiş görüntüler bir film şeridi edasıyla gözümüzün önünden geçiverir. Hatta bir parçamız sırf bu intro kısmı için izler diziyi. Müziği, görüntüleri sanatla birleştirmek, dizinin konusuna bağlı kalarak ortalama 1 dk içinde diziyi flashback’lerle ve müzikle özetlemek pek kolay bir iş olmasa gerek. Yine de bunu bir sanat eseri haline dönüştürmeyi başaranlar kalbimizi çalıveriyor.

O yüzdendir ki bazı diziler kadar intro’ları da derinden sarsıyor izleyeni. İşte en çok sevdiğimiz dizi jenerikleri bu hafta Serinletici 5’te 5 kategorisinde:

5- CSI

4- Friends

3- Gilmore Girls

2- True Detective

1- Dawson’s Creek

Bonus: La Casa de Papel (Listede yer almasaydı tarih bizi affetmezdi.)

Tagged

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.