Close

AB, hız sınırı dahil araçlara yeni zorunluluklar getiriyor

Sürücü ve yolcuların can güvenliği için yeni nesil otomobillerde bir dizi güvenlik tedbiri bulunuyor. Yeni teknolojilerle kişilerin can güvenliği kontrol altına alınıyor. Bu teknolojiler her geçen gün daha da artıyor. Hükümetler tarafından da desteklenen teknolojiler ağır ağır zaruri hale getirilmeye başlandı. Son olarak, Avrupa Birliği yeni nesil otomobillere kazançlan zorunlulukları izah etti.

Avrupa Birliği, 2022 senesi bakımından Avrupa Birliği‘nde satılan her otomobilin hız hududunun ve sarhoş kişilerin araç kullanmasını engelleyecek teknolojilerin bulunacağını duyurdu. Başka bir deyişle sürücüler, Avrupa Birliği hız hududu ve diğer uygulamaları sayesinde ne olursa olsun belli bir hızın üstüne çıkamayacak. Bu arada sarhoşken otomobil süremeyecek. Tüm bunlar otomobil tarafından kontrol edilecek ve sürücünün insiyatifine bırakılmayacak.

Sürücünün sarhoşken yola çıkmasını engelleyecek olan bu teknoloji, kişinin soluğuna dayalı olarak çalışacak. Araçta bulunan sensörler, kişinin sarhoş olup olmadığını soluğundaki promil miktarından anlayabilecek. Bu sırada sürücünün rastgele bir ekstra işlem yapmasına da gerek yok.

Yeni otomobil modellerinde gelmesi mecburi olan bu teknolojilerin bu kadarla da kalmayacağı belirtiliyor. Bu özellikler arasında; şerit takibi ve gelişmiş acil frenleme sistemi gibi teknolojiler de bulunuyor.

Avrupa Birliği Komitesi Başkanı Elżbieta Bieńkowska, konuyla alakalı şu izahlarda bulundu:

“Mecburi hale gelecek yeni gelişmiş güvenlik özellikleri ile, emniyet kemerlerinin ilk sefer tanıtıldığı gibi aynı tür tesirlere sahip olabiliriz. Yeni özelliklerin çoğu, bilhassa üst düzey araçlarda zati mevcut.”

Avrupa Parlementosu’nun bu yeni tertip etmelerinin Eylül ayında net olarak onay alması bekleniyor.

Hız ve içki yüzünden yüz binlerce kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Avrupa Birliği, bu hamlesiyle beraber ölüm oranlarını ciddi oranda azaltmayı tasarılıyor.

Shiftdelete

Emre Kalkan

Serinletici İdari İşler Asistanı Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda. | emre.kalkan@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.