Serinletici Sinema Kulübü: Braveheart

Serinletici Sinema Kulübü olarak bizler için unutulmaz bir tarih olan 1 Nisan’ı unutulmaz bir filme ayırdık. Hayatımızda bazı önemli kişiler vardır, kaderimizin seyrini değiştirirler; bizlere yaşama sevinci ve cesaret verirler. İşte ‘o’ kişilere ithafen müthiş bir film seçtik.

Hayatımızın ‘cesur yürek’ kahramanları için, pazartesi gecesi sinemasının filmi ‘Braveheart’.

Doğduğu topraklarda…
William Wallace ülkesi İskoçya’ya döndüğünde babası ile ilgili hikayelerin çoktan unutulduğunu düşünmüştü; fakat yanılmıştı. Hain yakıştırması yapılan babası halen daha kötü niyetli kişilerin ve kızgın İskoç halkının dilindeydi. Yine de Wallace burada yaşamak istiyordu, doğduğu topraklarda. Ailesini İskoçya uğruna kaybetmiş olabilirdi; ne var ki kendisini buraya ait gibi hissediyordu. Çiftçilik yapmak, sakin bir hayat sürmek en büyük hayaliydi.

braveheart wallpaper ile ilgili görsel sonucu

Gizlice…
Böyle hissetmesinin bir nedeni daha vardı: Çocukluk aşkı Murron MacClannough’a bir kez daha vurulmuştu. Hisleri karşılıksız değildi; bu iki gencin birlikte olması kaçınılmazdı. Wallace bu güzel kadın ile evlenmek istiyordu; fakat ortada büyük bir sorun vardı. İngiliz soyluları, yeni evlenen İskoç kadınları ile ilk geceyi geçirme haklarına sahipti. William bu iğrenç uygulamadan karısını kurtarabilmek için gizlice evlendiler.

braveheart ile ilgili görsel sonucu

Savaş zamanı!
Kısa bir süreliğine de olsa mutluluğu yakalamışlardı. Herkesten gizlenen bir evlilik de olsa, birbirlerine ait olduklarını bilmek onlara yetiyordu. Küçük mutlu dünyaları, İngiliz askerlerin köylerinde hakimiyet kurmasıyla cehenneme dönmüştü. Bu kez kurbanları Murron idi. Herkese ibret olması için köyün meydanında öldürülen Murron, William Wallace’ın içindeki intikam ateşini körükledi. O an itibariyle savaş başlamış oldu.

Ä°lgili resim

Kıvılcımdan yangına…
Karısının intikamını almak için baş koyduğu bu yolda bütün İskoç halkı Wallace’ı destekledi ve özgürlük için ayaklanma başladı. İngilizleri topraklarından atmak için harekete geçtiler. Az kişiyle başlayan kıvılcım, zamanla bir yangına dönüştü. İskoçlar için şeref meselesi haline gelmişti İngilizler’i ülkelerinden kovmak. Savaş alanlarında büyük kayıplar verildi. Cesur Yürek William Wallace’ın özgürlük tohumları her yere yayıldı.

braveheart wallpaper ile ilgili görsel sonucu

‘Özgürlük ateşi’
Pek çok ihanet ve entrika barındıran bu hikaye, William Wallace’ın katledilmesiyle sona erecekti. Fakat yaktığı özgürlük ateşi hiç sönmeyen bir alev topuna dönüşecekti. Yürekleri sızlatan William Wallace’ın ilham dolu hikayesi, İskoç halkının bağımsızlığı için verilen ezeli mücadeleye tanık olacaktı.

braveheart ile ilgili görsel sonucu

Serinletici Sinema Kulübü’nde bu hafta William Wallace’tan ilham alıyoruz. Tüm imkansızlıkların ve cesaret dolu gözyaşların anısına… İyi seyirler!

Serinletici Sinema Kulübü puanı:

Fragman: