Brunei’de LGBTİ+ bireylere idam cezası getirildi

Share

Brunei Sultanlığı’nda bugünden itibaren Şeriat yasaları yürürlüğe giriyor.

Ülkede eşcinsel ilişki ve zinadan ‘suçlu bulunanlar’ taşlanarak idam (recm) edilecek.

Yürürlüğe giren yeni yasa dahilinde hırsızlık yapanların da elleri kesilecek.

AFP’nin haberine göre Çarşamba günü halka hitap eden Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah yeni yasalardan söz etmeden “Bu ülkede İslami öğretilerin gittikçe güçlendiğini görmek istiyorum” diye konuştu.

Yeni yasa uyarınca Brunei’de, sadece ilişkilerini itiraf eden eşcinseller veya dört kişinin görgü tanıdığı olduğu eşcinsel ilişkiye girenler suçlu bulunacak.

Eşcinsellik Brunei’de yasaktı. Cezası ise 10 seneye kadar mapus cezasıydı. Yeni yasa dahilinde ise recm edilecekler.

Kimliğinin saklı tutulmasını isteyen Bruneili bir eşcinsel BBC’ye, “Bir sabah uyanıyorsunuz ve artık komşularınızın, ailenizin hem de köşe başında yemek satan ihtiyar kadının dahi artık sizin bir insan olmadığınızı ve taşlanarak öldürülmenizin normal olduğunu düşündüğünü görüyorsunuz” dedi.

Boykot çağrıları

Brunei petrol ve gaz ihracatıyla bölgenin zengin ülkelerinden.

Brunei’nin 72 yaşında olan Sultan’ı, Londra’daki Dorchester ve Los Angeles’taki Beverly Hills dahil çok sayıda oteli bünyesinde barındıran Brunei Yatırım İdaresi’nin de başı.

ABDli oyuncu George Clooney, Brunei’de LGBTİ fertlere yönelik şiddeti yasallaştıran legal tertip etmeler sebebiyle Brunei Sultanı’nın sahibi olduğu iki otel için boykot çağrısı yapmıştı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin tanınmış kişi sunucusu Ellen DeGeneres de uygulamalara karşı halkın sesini çıkarması çağrısında bulundu.

Ülke Mayıs 2014’te Şeriat yasalarını benimsemişti. İslami hukuk sistemi kapsamındaki yasalar evreli olarak hayata geçiriliyordu.

BBC