Serinletici Sinema Kulübü: Horrible Bosses

Pazartesi gecesi sinemasını bu hafta trajikomik bir filme ayırıyoruz. İş dünyasının kara mizah yüklü yönünü bizlere anlatan Horrible Bosses ile Serinletici Sinema Kulübü’nde haftanın ilk iş gününü bitirmiş olmanın verdiği coşkuyu kutluyoruz.

Kötü iş yaşamları…
Nick, Dale ve Kurt kötü geçen iş günlerinin ardından barda buluşmuşlardı. Bir yandan içkilerini yudumlarken bir yandan da iş hayatlarının neden bu kadar kötü olduğunu bulmaya çalışıyorlardı. Nick uzun zamandır beklediği terfiyi bir türlü alamamıştı, dahası patronu Dave ona tam anlamıyla bir ucube gibi davranıyordu. Biraz daha sabretmesi gerekiyordu, biraz daha… Kurt’ün sorunu ise patronu ile değil patronunun oğluyla idi. Her türlü rezil davranışı sergileyen Bobby’den nefret ediyor ama bir gün işin başına kendisinin geçeceğini düşünerek yüreğini ferah tutuyordu.

Kaderlerine mecbur olmayacaklardı.
Dale’in sorunu ise bambaşkaydı… Bir diş hekimi olan patronu Dr. Julia Harris kendisine tacizde bulunuyordu. Bu hayatta en değer verdiği şey nişanlısıyla evlenip mutlu bir yuva kurmak olan Dale için çekilmez bir çileden ibaretti bu durum. Ekonomik şartlar ve işsizlik oranı düşünülecek olduğunda her üçünün de işten ayrılma gibi bir lüksleri yoktu. Kaderlerine mecbur olmak gibi bir niyetleri de yoktu.

julia harris horrible bosses ile ilgili görsel sonucu

‘Kiralık katil’
Nick’in istediği terfiyi alamamasıyla dünyası başına yıkıldı. Kurt’ün çok sevdiği patronu kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi ve yerine varisi- rezil oğlu-geçti. İlk andan itibaren Kurt’e hayatı dar etmeye başladı. Dale ise patronunun tacizlerine karşı gelmeye karar verdiği anda bu kez de şantajla karşılaştı. Yapılacak tek şey vardı. Bugüne kadar akıllarına bile gelmeyen bir şeydi ama kiralık katil tutacaklardı.

Ä°lgili resim

Düşmanını iyi tanı!
Dale’in internetten bulduğu kiralık katil pek de umdukları gibi çıkmayınca şehrin en tehlikeli barına gidip kiralık katil tutmaya karar verdiler. Patronlarını öldürecek katil bulamasalar da cinayet işlemek için birkaç fikir edindiler. Önce patronlarıyla ilgili bilgi toplayacaklardı. Gözetleme işi pek de başarılı geçmese de işlerine yarayacak şeyler öğrenmişlerdi. Düşmanlarını iyi tanıyarak ve zaaflarını öğrenerek mahvedeceklerdi.

horrible bosses 2011 poster ile ilgili görsel sonucu

Sıra dışı adalet arayışı…
Tabii bu derme çatma planlarında pek çok imkansız faktör vardı. En önemlisi de, onlar katil değildi. Evet gerçekten patronlarından nefret ediyorlardı fakat kalplerinde fazlasıyla merhameti de barındırıyorlardı. Zaten bu sebepten ucundan kenarından içine girmeye çalıştıkları cinayet ile noktalanması gereken planı ellerine yüzlerine bulaştırmışlardı. Bolca ürkmüşler, pek çok kez şapşal durumuna düşmüşlerdi. Dahası bir cinayete bile tanık olmuşlardı. Onlara bolca heyecan ve aksiyon katan bu sıra dışı adalet arayışından paylarına düşeni aldılar.

İyi seyirler….

Serinletici Sinema Kulübü puanı:

Fragman: