Close

2020’de Hollanda GP, Zandvoort pisti ile F1’e dönüyor

Formula 1, yaptığı açıklama ile Zandvoort’un 2020 yılında spora geri döneceğini açıkladı.

Formula 1, yaptığı açıklama ile yarışın 2020 yılında Formula 1’e geri döneceğini açıklarken, pistin ve alt yapının Formula 1’e ev sahipliği yapmak için gereken FIA standartlarını karşılamak adına değiştirileceği duyuruldu.

Tarih boyunca 30 Hollanda Grand Prix’si gerçekleştirilirken, bunlardan sonuncusu 1985 yılındaydı ve o günden bu yana F1 hiç Hollanda’ya gitmedi.

Açıklamada yarışın isim sponsorunun Heineken olduğuna da yer verildi.

Formula 1’in CEO’su Chase Carey, “Formula 1’in Zandvoort pistiyle yeniden Hollanda’ya döneceğini duyurmaktan oldukça mutluyuz. Formula 1’deki görev sürecimizin en başından itibaren sporun Avrupa’da sahip olduğu tarihi bağlara saygı duyarak yeni pistlerde yarışacağımızı söylemiştik.”

“Gelecek yıl tam da bundan ötürü Vietnam’ın başkenti Hanoi’de bir cadde yarışına sahip olacağız ve 35 yıl aradan sonra Zandvoort’a döneceğiz. Bu tüm dünyada sporun popülaritesine destek veren bir pist.” dedi.

Hollanda GP’nin sportif direktörü Jan Lammers, takvime döndükleri için mutlu olduklarını söyledi ve şöyle devam etti: “Formula 1’in isteklerini ve FIA’nın standartlarını karşılamak için pistte ve alt yapıda bazı konuların geliştirilmesi gerekecek. Tüm bunların 2020’deki yarıştan önce tamamlanması gerekiyor.”

Hanoi ve Zandvoort’un gelişiyle iki yarışın takvime veda etmesi bekleniyor. Bu iki yarışın Barcelona ve Meksika olacağı tahmin ediliyor.

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.