Close

F1 2021 kuralları haziran ayında belli olabilir

Red Bull takım patronu Christian Horner, 2021 Formula 1 kurallarının yaşanan gecikmeye rağmen Haziran ayında resmen yayınlanacağını düşünüyor.

Formula 1’de iki yıl içerisinde kurallarda büyük bir değişiklik yapılacak ve planların erkenden açıklanmasının üst düzey takımlara avantaj sağlayacak olmasından ötürü şimdiye kadar herhangi somut bir adım atılmadı. Bunun temel sebebi üst düzey ekiplerin yeni kurallara daha erken kaynak ayırabilecek olmasıydı.

İspanya Grand Prix’si sonrası konuşan Horner, orijinal planda olduğu gibi Haziran tarihinin kuralları açıklamak için muhtemel tarih olduğunu, ancak ekim ayında takımların erkenden çalışmasını engelleyebilecek revizyonlar olabileceğini söyledi.

“Şu anda olması gereken Haziran tarihinde olacak gibi görünüyor ve kaçınılmaz olarak daha fazla kaynağa sahip olan takımlar, daha az kaynağa sahip olan takımlardan daha erken odaklanabilecekler. Bu yüzden kesinlikle ekim ayında açıklanması için zorluyorum. Haziran ayında yayınlanması ve sonrasında Ekim ayında güncellenmesi oldukça olası.”

Diğer takımlar da Ekim ayına kadar geciktirilmesi konusunda hemfikir gibi göründüler.

Claire Williams, “Artıları ve eksileri tartıyoruz. Kaynağı daha büyük olan takımlar, kaynağı daha az olan ekiplere kıyasla daha erken başlangıç yapabilirler. Bu yüzden kuralların ertelenmesini tercih ederim. 2021 için silah yarışına girmemek için muhtemelen herkes için daha adil olur. Geciktirilmesinden yanayım.” dedi.

McLaren’in CEO’su Zak Brown, “Özellikle FIA’ya biraz daha vakit kazandırmak için Ekim ayını tercih edeceğimizi düşünüyorum. Avantaj veya dezavantaj konusunda gerçekten bir fikrim yok. Gerçekten mümkün olan en iyi düzenlemeyi oluşturduklarından emin olmak istiyoruz. Standart parçalar nelerdir? Hangi bölümler paylaşabılabilir?” dedi.

Motorsport

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.