Close

Sesler, var olmanın ve yazılı olmayan iletişimin sembollerindendir. Hayatın her anını saran sesler, gerek tek başlarına gerekse senkronize bir şekilde armoni oluştururlar. Özellikle şehir yaşamının olmazsa olmazı durumundaki sesler, günümüzde elektronik cihazların yaygınlaşması ile dijital bir boyuta geçerek, günün her saatinde insan aktivitelerinin önemli parçaları haline gelmiştir. İlk zamanlarda hoparlörün icadı ile tüm çevreye yayılan sesler, zamanla sadece kullanıcının işitebileceği şekilde küçültülerek kulaklık adı verilen kulak hoparlörleri ile kişiselleştirilebilir bir hal almıştır.

Kulaklık Kullanmanın Avantajları

Kulaklık teknik olarak iki adet minyatür hoparlörden oluşan bir ses cihazıdır. Yeterli miktardaki ince kablolar aracılığıyla her iki kulağa da uzanan kulaklıkların, dış kısmında toz ve kirin hoparlöre ulaşmasını engelleyen ve ses çıkışına kolaylaştıran küçük metal bir perdeye sahiptir. Diğer hoparlörler gibi elektrik enerjisini sese çeviren kulaklıkların arka kısmı, sesin dışarıya iletilmesini engellemek adına kapalı bir şekilde tasarlanırlar.

Bir hoparlör, bulunduğu ortamdaki havayı titreştirerek sesin yayılmasını sağlarken, kulaklık sadece kulak yolundaki havayı titreştirerek sesin sadece kullanıcıya iletilmesini sağlamaktadır. Bu sayede kullanıcı, kimseyi rahatsız etmeden müzik dinleyebilir veya telefonla konuşabilir.

Aynı zamanda bir hoparlöre kıyasla oldukça küçük olan kulaklık kişisel kullanım kolaylığı yanında; düşük enerji tüketimi ve mobil kullanım gibi kullanıcıya pek çok avantaj da sağlamaktadır.

Kulaklık Çeşitleri

Teknolojinin hızlı gelişimi, her konuda olduğu gibi ses sistemleri üzerinde de büyük değişikliklere yol açmaktadır. Günümüzde, sahip olduğu özelliklerle gerek ev veya işyeri gibi sabit konumlar, gerekse hareket esnasında kullanım için farklı özelliklere sahip kulaklık modelleri bulunmaktadır. Bununla birlikte farklı müzik türleri için farklı özelliklere sahip kulaklıklar kullanılmaktadır. Ayrıca kullanılacak kulaklığın, sesi dışarıya iletmeme özelliği yanında dışarıdan gelen gürültüleri önleyebilecek yapıda olması da pek çok kullanıcının tercihleri arasındadır. Bunun yanında trafikte veya sokakta, dış dünyadan gelen araba ve insan seslerini duyabilmek güvenlik açısından son derece önemli olup, bu sesleri tamamen izole etmeyen kulaklıkların kullanımı oldukça önemlidir. Kulak içi, kablolu, kablosuz, mikrofonlu, kulak üstü ve kafa bandı gibi türleriyle farklı marka ve modelde kulaklıklar için https://www.incehesap.com/kulaklik-ve-mikrofon-fiyatlari/  adresini ziyaret edebilir, beğendiğiniz ürünü bu adresten temin edebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.