Close

Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin Kurucusu Ren Zhengfei yakın zamanda Huawei’nin durumunu değerlendiren bir açıklama yaptı. Pozitif yaklaşımların dikkat çektiği açıklamanın ardından kulislerde Çin’in Apple’a karşı uygulayabileceği boykot iddiaları konuşulmaya başlandı. Huawei Kurucusu Apple hakkında da bir açıklama yaptı.

Huawei Kurucusu Apple hakkında açıklama yaptı

Verdiği bir röportajda konuyla ilgili fikri soruna Zhengfei, Çin cephesinden yapılacak her türlü misillemeye karşı olduğuna dikkat çekti. Böyle bir misillemenin karşısında ilk olarak kendinisin duracağını söyleyen Zhengfei, Apple’ın bir dünya şirketi olduğunu vurguladı. Yönetici konuşmasında “Apple olmasaydı mobil internet olmazdı” dedi. Apple’ın kendisinin öğretmeni olduğunu belirten Zhengfei açıklamasında “Neden bir öğrenci olarak öğretmenime karşı olayım?” cümlesine yer verdi.

Son olarak Zhengfei, Huawei’nin ABD ile Çin arasında bir pazarlık sebebi olmasını ‘büyük bir şaka’ olarak değerlendirdi.

ABD Ticaret Bakanlığı bu ayın başında Huawei’yi ticaret kara listesine ekledi ve Amerika şirketleriyle iş yapmasını engelledi. Bunun ardından Google, Intel ve Qualcomm gibi şirketler Huawei ile olan ilişkilerini askıya aldı. Huawei kısa zaman içinde WiFi İttifakı’ndan ve SD Birliği’nden de çıkarıldı.

ABD tarafından uygulanan bu kısıtlamalar, Huawei’nin dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon markası olma konumunu tehlikeye sokuyor.

Son yapılan açıklamalara göre Apple’ın Çin’deki iPhone satışları yılın ilk çeyreğinde yüzde 30 oranında geriledi. Ancak ülke, Apple için önemli bir pazar olmaya devam ediyor.

Shiftdelete

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Soner Asım

Soner, teknolojiye olan inancını bir yaşam tarzına dönüştürmüş durumda. Teknolojiyi sadece anlatmıyor, onu adeta yaşıyor. Stajyer olarak başladığı Serinletici kariyerini, teknoloji editörü olarak tam gaz sürdürüyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.