Close

Türkiye, Milli Takım’ın havaalanında maruz kaldığı muamele nedeniyle İzlanda’ya nota verdi

Türkiye, 2020 Avrupa Şampiyonası Elemelerinde İzlanda’yla oynayacağı maç için bu ülkeye giden A Milli Futbol Takımı’nın, Keflavik Havalimanı’nda maruz kaldığı muamele nedeniyle İzlanda’ya durumu kınayan nota verdi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre notada, A Milli Futbol Takımı’nın ülkeye girişi sırasında İzlandalı yetkililer tarafından uzun süre pasaport kontrolünde bekletilmesine, eşyalarının detaylı aranmasına ve milli futbolculara yönelik muamele kınanarak ek güvenlik tedbirlerinin alınması talep edildi.

Ayrıca Türkiye’nin Oslo Büyükelçisi Fazlı Çorman’ın, Türkiye’nin rahatsızlığını vurgulamak ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak üzere İzlanda’ya doğru yola çıktı.

İzlanda’yla karşılıklı yerleşik diplomatik temsilcilik bulunmadığı için nota Oslo Büyükelçisi aracılığıyla verildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun konu ile ilgili İzlanda Dışişleri Bakanı ile görüşeceği açıklandı.

Kaptan Emre Belözoğlu’nun dün olayla ilgili basına açıklama yaparken, İzlandalı bir taraftarın mikrofon tutar gibi tuvalet fırçası uzatması tepkilere neden olmuştu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun’dan kınama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter’da paylaştığı bir mesajda, Milli Takım’a yapılan muameleyi kınadı.

Altun, “İzlanda’nın Keflavik Havalimanı’nda Türk Milli Futbol Takımı’na yapılan muamele ne diplomatik teamüllere ne de sportmen tavra uyuyor. Bu olaydan sorumlu olan yetkilileri ve görevlileri kınıyorum. Durumu gözlemlemeye devam edeceğiz.” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun ise Milli Takım’a destek amacıyla İzlanda’ya gitme kararı aldığı açıklandı.

BBC

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Enes Demircioğlu

Hayatta "gündem" dendiğinde çevresindeki herkesin kendisine koştuğu Enes, gündemi Serinletici ile dünyaya sunuyor. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi olan Enes müziksiz yaşayamayanlardan... | enes.demircioglu@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.