Close

6. nesil Opel Corsa, elektrikli modelle tanıtıldı

Opel, geçtiğimiz günlerde altıncı nesil Corsa’yı ilk önce elektrikli türevi Corsa-e’yle tanıtmaya başladı. İçten yanmalı motorlu versiyonları 4-5 Haziran’da dünyaya lanse edilecek olan B segmenti hatchback’in teknik altyapısı PSA Grubu’ndaki kuzenleri Peugeot e-208 ve DS 3 Crossback E-Tense ile aynı.

Tıpkı Fransız modeller gibi e-CMP platformundan yükselen Corsa-e, 136 bg gücünde ve 50 kWh’lik bir bataryadan besleniyor. İlginç şekilde altyapı birebir aynı olmasına rağmen menzil konusunda üç model de birbirinden farklı değerler sunuyor.

Öte yandan şarj imkânları da üçlü arasında değişkenlik gösteriyor. Peugeot, e-208’de standart olarak 7.4 kW’lık tek fazlı şarj kablosu sunuyor. 11 kW veren üç fazlı şarj kablosu ise opsiyon listesinde. Bu tür batarya dolum noktalarına daha çok sahip olan Almanya düşünülerek Opel/Vauxhall modelinde 11 kW seçeneği standart olarak belirlenmiş. Şehir içinde hızlı ve çabuk yolculuklar içinse 100 kW şarj kablolarıyla %80 doluluk oranına 30 dakikada ulaşılabiliyor. Ayrıca 50 kWh’lik bataryanın 160 bin km veya 8 yıl boyunca %70 kapasite sunma garantisi mevcut.

Tabii ki Rüsselsheimlı marka ve İngiliz uzantısı Vauxhall, yalnızca PSA çıkışlı e-208 ve 3 Crossback E-Tense ile mücadele etmiyor. Piyasada daha uzun süredir bulunan bir başka Fransız, Renault ZOE 2018’in başında kavuştuğu R110 paketiyle bu segmentin standartlarını belirliyor.

50 km/s hıza 2.8 saniyede ulaşan Corsa-e, tasarım olarak çok da farklı görünmediği geleneksel otomobiller arasında çevikliğiyle öne çıkacaktır. Dizaynda izlenen sade ve modern çizgiler ise onu özellikle Renault ZOE’ye karşı ciddi bir rakip yapıyor. Teknik veriler sağlam, bakalım Corsa-e yollarda ve satış raporlarında nasıl bir performans gösterecek?

Motor 1

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.