Close

Norveç’in 300 kişilik adası zaman kavramını kaldırmaya hazırlanıyor

Norveç’in kuzeyinde yer alan Sommarøy halkı, yaşamlarında saat kullanımını ve saat ayarlı planlamayı bırakıp ‘zamanı kaldırmak’ istiyor. Öneriyi meclise sunmaya hazırlanan 300 kişilik ada halkı, şimdiden ikiye bölünmüş durumda.

Sputnik Türkçe’nin haberine göre, bu karar uygulandığı takdirde adada hiçbir şey zamana göre planlanmayacak. Bu da ada yaşantısında bir daha saat kullanılmaması anlamına geliyor.

“İnsanlar sinir ve depresyonla boğuşuyor”

Sommarøy’da bu öneriyi ortaya atan isimlerden Kjell Ove Hveding, NRK televizyonuna yaptığı açıklamada, önerdiği bu sistemin ‘sınırların dışında düşünmek’ olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Dünyanın her yerinde insanlar stres ve depresyonla boğuşuyor. Bu durumun ortaya çıkmasında ise saatler büyük bir rol oynuyor. Zamanın olmadığı bir sistemle herkes hayatlarını tam anlamıyla yaşayabilecek. Amacımız 7/24 zaman esnekliği sağlamak. Gece 4’te çimleri mi biçmek istiyorsunuz, yapın gitsin.”

“Diğer bölgelerde de desteklenecek”

Fikri ortaya atanlar, konumu itibariyle adada her yaz birkaç hafta güneşin batmamasına dikkat çekerek, adanın zaten normal zaman standartlarına uymadığını, dolayısıyla ‘zamansız’ bir sistemin ada için uygun olacağı görüşünü savunuyor.

Yaklaşık 300 kişilik ada nüfusu ise, düzenledikleri bir halk toplantısının ardından dünyanın ilk ‘zamansız’ bölgesini oluşturmak üzere yetkililere bir çağrı hazırladı.

Öneriyi Norveç’in tek parlamentolu ulusal meclisi olan Storting’e götürmeyi planladıklarını söyleyen karar savunucuları, ‘zamansız yaşam’ için hazırlıklara şimdiden başlamış durumda.

Hveding ise, bu kararın diğer bölgeler tarafından da desteklenerek başka yerlerde de uygulanacağı görüşünde.

Karşı görüşler var

Ada sakinlerinin bir kısmı ise saat sisteminin kaldırılmasının bazı sorunlar yaratacağı görüşünde.

Adada bulunan Arctic Otel resepsiyonisti Malin Nordheim, “Bunun heyecanlı olduğunu düşünüyorum ancak bazı şüphelerim var. Bu durum oteldeki kayıt saatlerini ve bar ile restoranın açılıp kapanması konusunda zorluklar çıkaracak” ifadelerini kullandı.

Zamansız yaşamı savunanlar, bu kararın uygulanması halinde adanın bir ‘yeryüzü cennetine’ dönüşeceğini söyleseler de, bazı insanlar da bunun pratik açısından imkansız olduğu görüşünde.

Bir Facebook kullanıcısı, zaman tartışmalarına gönderme yaparak paylaştığı gönderisinde söz konusu tartışmalardaki ‘paradoksa’ vurgu yaptı ve “Bunun işe yarayıp yaramayacağını zaman gösterecek” dedi.

Öneriyi eleştiren bir başkası ise, “Yani öğrenciler günün her saatinde okula gelebilecekler. Ve öğretmenler de öyle. 6 yaşındaki bir çocuğun, okula gidip başka kimsenin olmadığını gördüğünde gerçekten çok şey öğreneceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Mağaza kaçta kapanacak?”

Bir başkası ise, öneriye karşıtlığını “Kesin olan şey, bu sistemin işe yaramayacağıdır” diyerek belirtti.

Zamansız yaşamın pratik zorluklarını vurgulayan bir başkası ise “Çok akıllıca görünüyor. Mağaza kaçta kapanacak? Yani, zaman diye bir şey olmayacağı için, gidip kontrol etmeniz gerekecek” dedi.

Sputnik

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.