Close

iPhone’un üreticisi Foxconn’dan Apple’a çağrı

Apple’ın iPhone modellerinin üretimini üstlenen Foxconn Apple’a dikkat çeken bir çağrıda bulundu. Şirketin kurucusu ve en büyük ortağı konumundaki Terry Gou, şirketin üretimini Çin’den Tayvan’a taşımayı teklif etti.

Geçtiğimiz süreçlerde Tayvan’da cumhurbaşkanı adayı olabilmek için Foxconn’un başkanlık görevinden istifa eden Terry Gou, Apple’a üretimini Çin’den Tayvan’a taşıması için teklifte bulundu. Bu teklifin Apple’ı alakadar ettiği kadar, Tayvanlı seçmenleri de alakadar ettiğini, ve temelde her iki tarafa da hitap edildiğini söyleyebiliriz.

Apple’ın Çin’den uzaklaşıp uzaklaşmayacağına dair soruya yanıt veren Gou ‘Apple’ı üretimini Tayvan’a taşımak üzere çağırıyorum’ dedi. Bu sözlerine ek olarak ‘Bunun çok mümkün olduğunu düşünüyorum’ diyen Gou, Trump’ın vergilerinden kurtulmak isteyen Apple’ın bu yönde adım atabileceği yönündeki spekülasyonları da arttırdı.

Son zamanlarda ortaya çıkan iddialar, Apple’ın iPhone üretiminin yüzde 15 ila yüzde 30‘luk kısmını Çin’in dışına taşıyacağını işaret ediyordu.

Daha önce neler yaşanmıştı?

Yatırımcı konferansı sırasında konuşan bir Foxconn yetkilisi, şirketin toplam üretim kapasitesinin yüzde 25’inin Çin dışında olduğunu söylemişti. Apple’ın talebini karşılamak için yeterli kapasitelerinin olduğunu belirten yetkili, ihtiyaç duyulması halinde üretimin Çin dışında yapılabileceğini de belirtti.

Şu an için Apple tarafından Foxconn’a gönderilen bir üretim yeri değişikliği talebi bulunmuyor. Ancak yapılan açıklamalar ve atılan adımlar, Apple’ın da olası durumlara karşı hazırlıklarının ve planlarının olduğunu gösteriyor.

Shiftdelete

Soner Asım Toroslar

Soner, teknolojiye olan inancını bir yaşam tarzına dönüştürmüş durumda. Teknolojiyi sadece anlatmıyor, onu adeta yaşıyor. Stajyer olarak başladığı Serinletici kariyerini, teknoloji editörü olarak tam gaz sürdürüyor... | soner.toroslar@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.