Close

İnternet bağımlılığı kampı: Muju

Dünyadaki en bağlantılı ülkelerin başında Güney Kore geliyor. Neredeyse herkesin bir akıllı telefona ve internet erişimine sahip olduğu ülkede, tüm bunların karanlık bir yanı da bulunuyor. Geçen yılki resmi rakamlara göre ülkede 140 binin üzerinde internet bağımlısı genç bulunuyor. Bu da internet bağımlılığı kampı neden var? Sorusuna cevap veriyor.

Güney Kore’de internet bağımlılığı için kamplar bulunuyor. Bu kamplarda gençlerin tedavi edildiği ve çevrimdışı olmalarına yardımcı olunduğu söyleniyor. Aynı zamanda okullarda da çocukların küçük yaşlarda bağımlı hale gemesini engelleyecek özel programlar da başlatılıyor.

Peki internet bağımlılığı kampında nasıl bir yaşam var? Bu sorunun yanıtını merak eden Newsround, Güney Kore’nin Muju şehrinde yer alan bir kampın yolunu tuttu.

İnternet bağımlılığı kampı içinde hayat nasıl?

Çevrimiçi dünyadan bağımsız hale gelmelerini sağlayan bu kamplarda gençlere uzaklaşmak için bazı teknikler öğretildiği söyleniyor.

2014 yılından günümüze kadar 1.200’den fazla gencin katıldığı kampta oldukça katı kurallar var. Telefona kesinlikle izin verilmeyen kampta gençlerin gelir gelmez tüm elektrikli eşyalarını teslim etmesi gerekiyor. Buna kadınlar için saç düzleştiricisi gibi ürünler de dahil.

Kamp söylenene göre gençlerin kendilerini daha iyi hissetmelerine odaklanıyor.

Kampa katılan 17 yaşındaki Hawon, günde 18 saatini YouTube’da geçirdiğini söylerken, birçok Koreli’nin stres atmak için akıllı telefon kullandığını düşünüyor. Telefonunu yanından ayırmayan Hawon kampa gittiğinde telefonsuz nasıl yaşayacağını bilemediğini söylüyor.

Bir ila Dört hafta süren kamp ile ilgili konuşan kamp yöneticisi Yong-chul Shim “Burada katılanlar için internete, oyunlara ve sosyal medyaya alternatifler üretmeye çalışıyoruz” dedi. Shim ayrıca gençlerin özgüvenlerini ortaya çıkarmak için aktiviteler yaptıklarını da belirtti.

Kampa katılan gençlerin önemli bir kısmının telefonları olmadan yaşamayı ilk aşamada reddettiği ve evlerine dönmek istediği söyleniyor. Ancak gün geçtikçe bu duruma alışıldığına da dikkat çekiliyor.

İnternet bağımlılığı nedir?

NHS’ye göre, bir şeye bağımlılık duymak bir kişinin kendine zarar vereceği aşamaya geldiği anda başlıyor. Bağımlılık duyulan şey bir süre sonra kişinin üzerinde kontrol sahibi oluyor. Bu yüzden bir kişiyi internet bağımlısı olarak değerlendirmek için, uzun süre internet kullanımının kişiye zihinsel ya da fiziksel zararlar vermeye başlaması gerekiyor. İnternet bağımlısı olan kişilerin yemek yemeyi, uyumayı hatta insanlarla iletişim kurmayı unuttuğu belirtiliyor.

Diğer bağımlılıklarda olduğu gibi bu bağımlılık da öfke ya da üzüntü gibi hislere neden olabiliyor.

https://shiftdelete.net/internet-bagimliligi-kampi-muju

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.