Close

Office 365 ve Google Docs, Alman okullarında yasaklandı

Birçok öğrencinin kullandığı en yaygın çevrim içi ofis uygulamaları olan Office 365 ve Google Docs programları Almanya’daki okullarda yasaklandı.

Office 365 ve Google Dökümanlar yasaklandı

ABD-Huawei ulusal güvenlik ve gizlilik ihlalleri yüzünden karşı karşıya geldiği haberlerinin ardından bu sefer ABD-Almanya gizlilik ihlali ortaya çıktı. Microsoft, Office 365’in bulut hizmetinin çalışma şeklindeki gizlilik kaygıları nedeniyle en azından bazı Alman okullarında kullanımının yasaklandığını açıkladı. Gizlilik düzenleyicileri de aynı sebepten dolayı Google Dokümanlar ve Apple’ın iWork paketinin kullanımını da yasaklanmış oldu.

TNW, hizmetin Alman devleti tarafından yasadışı olarak yönetildiğini açıkladı. Microsoft’un bulut hizmetleri, Almanya’daki Hessen Veri Koruma ve Bilgi Özgürlüğü Komitesi (HBDI), popüler bulut platformunun standart versiyonunun kullanılmasının öğrenciler ve öğretmenler hakkında kişisel bilgileri ABD yetkilileri tarafından potansiyel erişime maruz bıraktığını belirtti.

Okullardan bulut tabanlı platform yerine yalnızca Microsoft Office’in paket sürümlerini kullanmaları istendi. Buluta yüklenen ve saklanan dosyaların sadece paket program üzerinde açılabilecek. Karar şu ana kadar Almanya’da geçerli olsa da, aynı sorunun dünya genelinde geçerli olabileceği görülüyor.

https://shiftdelete.net/office-365-bir-ulkede-yasaklandi

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Emre Kalkan

Serinletici teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.