Close

‘Tesla çalışanları zor şartlarda çalışıyor, araçlar fabrikadan eksik çıkıyor’

Model 3 üretiminde yaşanan sıkıntılar nedeniyle zorlu bir dönemi geride bırakan Tesla otomobil üretim hedeflerini her geçen gün artıyor. Ancak, bu agresif üretim hedeflerini nedeniyle Tesla çalışanları zor durumda kaldıklarını belirtiyor.

Tesla üretim hedeflerini tutturabilmek için geçtiğimiz yıl General Assembly 4 (GA4) adında bir devasa çadır kurmuştu. Bu üretim çadırında otomasyon zayıf olduğu için işçiler zorlu çalışma koşullarına direnmek zorunda kalıyorlar.

Tesla çalışanları zor şartlar altında mı çalışıyor?

Bu iddialar hali hazırda Tesla’da çalışan ve ayrılan kişiler tarafından CNBC’ye verilen röportajda yer alıyor. Hatta, üretim hedeflerinin altında kalmamak için şirketin bazı araçları cıvata, somunlarda eksiklik olmasına rağmen üretim hattından çıkardığı iddia ediliyor. Bu iddiaların CNBC’ye sunulan fotoğraflar ile kanıtlandığı dile getirilirken, şikayetçi olunan bir diğer konu çalışma koşulları.

Çadırda görev alan Tesla çalışanlarının gündüzleri aşırı sıcak ve kuru ortamda, geceleri ise soğukta ve yağışlı koşullarda çalışmak zorunda kaldığı belirtiliyor. Bu suçlamalar Tesla’nın üretim rekoru kırdığını açıklamasından birkaç hafta sonra geldi. Zira, bu yılın ikinci çeyreğinde 87048 otomobil üretildiği açıklandı.

Suçlamalar Tesla’nın meşhur GA4 üretim çadırında toplanıyor. Derme çatma montaj hattı Musk’un geçen yıl Haziran ayı sonuna kadar haftada 6000 Model 3’ü üretme iddiasını gerçekleştirmek için geçici bir önlem olarak inşa edildi.

Aradan bir yıl geçmesine rağmen üretim çadırı hala kullanımda. Tesla çadırdaki güvenlik riskleri nedeniyle 30 bin dolara yakın para cezası ödedi. Çadırın tüm Model 3 üretiminin yaklaşık yüzde 20’sinden sorumlu olduğu bildiriliyor.

https://shiftdelete.net/tesla-calisanlari-araclar-fabrikadan-eksik-cikiyor

Emre Kalkan

Serinletici İdari İşler Asistanı Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda. | emre.kalkan@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.