Close

Önümüzdeki yıldan itibaren rotasını 5G donanımlı akıllı telefon üretimine çevirmeyi planlayan Apple, Intel ile yaptığı görüşmeleri tamamladı. Şimdiye kadar herhangi bir açıklama yapmayan iki taraf da sessizliğini konuya ilişkin yorumları ile bozdu. Anlaşmanın detayları neler?

Qualcomm ile olan hukuk mücadelesi yüzünden yönünü başka markalara çeviren Apple, çareyi Intel ile bir iş birliğine giderek buldu. 1 milyar dolarlık anlaşma yaptığını duyuran iki firma, anlaşmada nelerin yer aldığına dair kısa ve öz bilgiler de verdi.

Intel’in hücresel modem işletmesinin büyük bir kısmını satın alan Apple, 5G modem sözleşmesi hakkında şöyle konuştu: “Attığımız bu adım fikri mülkiyetleri, ekipmanları, kiralama işlemlerinin devrini ve 2.200 Intel çalışanını saflarımıza katmamızı içeriyor.”

“Mevcut ve gelecekteki kablosuz teknoloji için edinilen patentleri portföyümüz ile birleştirdik. Hücresel standartlar için kullanılacak olan protokollerden modem mimarisine ve modem işletimine kadar 17.000’den fazla kablosuz teknoloji patentine sahip olacağız.”

Başkaları için modem üretmeyecek olan akıllı telefon üreticisi, böylece, Intel’i akıllı telefonlar adına modem üretme işinden teknoloji geliştirme işine yönlendirdi. Intel’in CEO’su Bob Swan ise durumu şu şekilde izah etti:

” Bu anlaşma, ekibimizin ortaya sunduğu titiz fikri mülkiyetlerini ve modem teknolojilerini korurken, 5G ağı için teknoloji geliştirmeye odaklanmamızı sağlıyor.”

“Şebeke operatörleri, telekomünikasyon cihazı üreticileri ve bulut servis sağlayıcıları dahil olmak üzere küresel müşteri tabanımızın ihtiyaçlarına en uygun olan 5G’yi yaymayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

5G ile donatılacak olan ilk iPhone modelleri, büyük ihtimalle, Qualcomm modemlerini kullanacak.

https://shiftdelete.net/apple-5g-modem-anlasmasini-intel-ile-tamamladi

Soner Asım

Soner, teknolojiye olan inancını bir yaşam tarzına dönüştürmüş durumda. Teknolojiyi sadece anlatmıyor, onu adeta yaşıyor. Stajyer olarak başladığı Serinletici kariyerini, teknoloji editörü olarak tam gaz sürdürüyor... | soner.toroslar@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.