Close

Güneşin faydalarından yararlanmak için yalnızca 20 dakika güneşlenmenin bile yeterli olduğunu söyleyen Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, güneş ışınlarının iyileştirici gücünden daha fazla faydalanmak isteyenler için şu önerilerde bulunuyor:

* Güneşle temas saati önemli. D vitamini rezervlerinizi doldurmak istiyorsanız, güneş tepedeyken, yani öğlen saatlerinde güneşe çıkmanız gerekiyor. İnsan vücudunun D vitamini ürettiği saatler 11:00-13:00 arası. Vücudunuz da doğayla uyumlu şekilde aynı saatlerde D vitamini üretiyor.

* Güneşlendikten sonra hemen duş almayın. Vücudunuza vitamini sentezlemesi için biraz süre verin.

* Güneşten ancak ve ancak teninize hiçbir şey sürmeden faydalanabileceğinizi unutmayın. SPF faktörü yüksek olan her güneş kremi güneşten gelen UVB ışınlarını büyük oranda bloke eder.

* Sadece el ya da ayaklarınızı güneşe göstermeniz yeterli olmaz. Güneş ışınlarının vücudunuza değdiği alan ne kadar geniş olursa o kadar iyi.

Cosmopolitan

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.