Close

İşyerinde ya da işyerinin dışında işlerin yürütülmesi adına yapılan çalışmalar esnasında, çalışanın fiziken veya ruhen zarara uğramasına neden olan kazalar iş kazası olarak adlandırılmaktadır. İş kazası sonucunda yaralanma ya da ölüm meydana gelmesi durumunda ilgililer ile ilgili ceza davası açılabilmektedir. Fakat iş kazası sebebiyle ceza davasının yanı sıra tazminat davası da açılabilmektedir. Yine işçinin kaza sonucunda ölümü halinde işçinin yakınları tarafından da tazminat talep edilebilmektedir.

İş kazalarında tazminat davaları önlem almayan ve tam kusurlu işverene karşı açılmaktadır. Ancak bu tür davalarda işçinin hakları konusunda bilgi sahibi olması ve dava sonucunda hak kaybı yaşamaması adına mutlaka uzman bir Bursa işçi alacakları avukatı ile çalışarak hukuki destek alması tavsiye edilir.

İş Kazası Sonucunda Açılabilecek Tazminat Davaları

İş kazası sonucunda işçinin yaralanması ya da hayatını kaybetmesi söz konusu ise öncelikli olarak ceza davası açılır. Bunun yanında işçi işverenine tazminat davası da açabilir. İş kazası sonucunda işçinin açabileceği tazminat davaları ise şunlardır:

  • Maddi Tazminat Davası: Geçirdiği iş kazası sonucunda ruhen ya da bedenen zarara uğrayan işçi, bu zararının giderilmesi için maddi tazminat davası açma hakkını kullanabilir. Buna göre işçi kaza sonucunda bedensel zarara uğradıysa, çalışamadığı dönemlerdeki kazanç kaybı ya da tamamen çalışma gücünü kaybetmişse bu zararlar maddi tazminat yolu ile talep edilebilir.
  • Manevi Tazminat Davası: İşçinin bedensel bütünlüğünün zedelenmesi ya da hayatını kaybetmesi sonucunda yakınlarının üzüntü ve keder duyması sebepleri ile zarara uğrayana bir miktar ödenmesi şekline maddi tazminata da hükmedilebilir.
  • Destekten Yoksun Kalma Tazminatı: İş kazası sonucunda açılabilecek davalardan birisi de destekten yoksun kalma davasıdır. Destekten yoksun kalma tazminatı, ölen kişinin yaşarken destek verdiği yakınları tarafından talep edilebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra bu davalar sonucunda işçinin hak kaybına uğramaması için mutlaka Bursa işçi alacakları avukatı ile temsil edilmesi gerekmektedir. Ancak iş hukuku uzmanlık isteyen bir hukuk dalıdır. Eğer siz de dava sürecinde haklarınızın korunması adına alanında uzman bir Bursa avukat ile çalışmak istiyorsanız Özkök Hukuk Bürosu’nun tecrübeli avukatlarından hukuki destek alabilirsiniz. Detaylar İçin; https://www.ozkokhukuk.com/bursa-is-hukuku-avukati/

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.