Close

17 Ağustos Marmara Depremi’nin üzerinden 20 yıl geçti

17 Ağustos 1999’da yaşanan depremin üzerinden 20 yıl geçti.

Başta Yalova, Adapazarı, İzmit ve Doğu Marmara’nın tamamını etkileyen 7.5 şiddetindeki Büyük Marmara Depremi saat 03.02’de gerçekleşti.

Resmi rakamlara göre 18 binden fazla kişinin ölümüne neden olan depremin hemen ardından İstanbul’u da etkileyecek ve yıkımı daha büyük olacak bir deprem tartışması başladı.

Geçen 20 yılda bu konuda yasal düzenlemeler ve hazırlıklar yapılsa da bunların yetersiz olduğu ve değişikliklerin ihtiyacı karşılayamayacağı konusunda sık sık eleştiriler yapılıyor.

Bilim insanları, Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın İstanbul’un güneyinden geçen kısmında enerji birikmesi olduğunu ve bunun da büyüklüğü 7’nin üzerinde bir depreme neden olabileceği uyarısı yapıyor.

T24

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.